
Állandó téma a kertészeti közösségi médiában a különböző optikai csapdák káros hatásai.
Nézzük a tényeket:
A helytelenül használt ragadós lapok károsítják a hasznos rovarok populációját, sőt a kisebb madarak is beleragadhatnak.
A helyesen használt színes ragadós csapdák fókuszáltan a kártevőket fogják el és nagyon csekély az általuk elpusztított hasznos rovarok száma, a madaraké pedig nulla.
A kék lapok szinte csak a tripszeket vonzzák, amelyek biotermesztésben csak zárt termesztő berendezésekben fordulnak elő, így használatával szabadföldön élő hasznos szervezeteket garantáltan nem bántunk. Gondot betelepített ragadozó és beporzó rovaroknál okozhat, olyankor ne használjuk!
A fehér lapokat gyümölcsdarazsak ellen alkalmazzuk nagyon rövid ideig, amíg a virágzásuk tart, ezek ugyanis kb. 2 hét alatt le is teszik a petéiket szilvára és körtére. Csak a fára és csak a virágzás idejére tegyük ki. A fehér lapokra ragadozó rovarok nem mennek, a beporzók pedig kifejezetten a virágok illatára és formájára fogékonyak. Szinte soha nem találunk benne ilyen rovarokat. Amikor bepiszkolódik (tele lesz gyümölcsdarázzsal) a lap, akkor le kell venni, mert a ragadozók a beleragadt kártevőket akarják leszedni róla, ezért pusztulnak el, a titok tehát az eltávolítás, ha a csapda elvégezte a dolgát.
A cseresznyelégy elleni sárga lapok színkódja kicsit más, mint az általános sárga lapoké, ezért sokkal célzottabban vonzzák a cseresznyelegyeket. Másik trükk a lapok alakja. Ezeknek a két szemközti sarkán egy-egy lyuk található, amelyet egy dróttal összefogva egy félcsövet kapunk, amelynél kívülre kerül a ragadós rész. Ez tulajdonképpen egy nagy sárga cseresznye a legyek számára, amelyeknek a peterakási reflexét a sárga szín és a gömbfelület váltja ki. Ha megelőzzük a gyümölcsök érését, akkor ezt választják majd a peterakáshoz, így azelőtt el tudjuk pusztítani őket, hogy kukacossá tehetnék a cseresznyét. Kívülről gömbfelületre nagyon kevés rovar repül rá, ha nincs dolga a gyümölccsel, tehát ragadozó, vagy beporzó.
Másik trükk a csalianyagok használata. Ilyenkor a ragadós laphoz olyan illatanyagot társítunk, ami az adott kártevőket vonzza csak. Így lerövidíthető a használat és sokkal szelektívebb lesz.
A legfontosabb azonban itt is az eltávolítás. Amikor már pirulni kezd a gyümölcs, szedjük le és semmisítsük meg a lapokat!
Hasonló, de annyiban más a dió burokfúró légy elleni védekezés, hogy azok nem két hétig, hanem két hónapig rajzanak, így időközben legalább kétszer cserélni kell a lapokat.
Bűn általános sárga ragadós lapokkal körbeaggatni a cseresznyefákat, főként pedig rajta hagyni!!!!!!!!!
Legveszélyesebbek az általános sárga ragadós lapok. Aki nem tudja hogy használja, inkább meg se vegye!
Ezek egyáltalán nem szelektív csapdák, csak végszükségben használjuk, nagyon rövid ideig kizárólag a védeni kívánt növény körül, ameddig a kártevők rajzása tart!
Mi az amikor el lehet gondolkodni rajta?
Elsődlegesen veteményesben jöhet szóba. A vírusokat hordozó szívókártevők (főként a levéltetvek szárnyas alakjai és a liszteskék) rajzása rövid ideig tart. Ilyenkor kerülhet sor nagyon rövid ideig az általános sárga lapok kihelyezésére. Először detektálásra tegyünk ki egyet a védendő növények fölé közvetlenül. Ha tényleg nagyon sok egyedet fogunk egy nap alatt adott kártevőből, akkor kampányszerűen, közvetlenül a védendő növények fölé pár centivel helyezzünk ki egyszerre sokat, majd pár nap múlva dobjuk ki.
A földibolhák komoly ellenfelek, de ha a kertünkben talajfertőtlenítéssel (Artis Pro) védekezünk, akkor nyárig megoldhatók. A gond akkor van, amikor elkezd keményedni a repce szára a szántóföldeken és a mesterségesen felszaporodott állományok elindulnak zsengébb káposztaféléket keresni a kertekbe. Ilyenkor lokálisan olyan nagy lehet a kártevőnyomás, hogy egy rövid ideig kihelyezett sárga lap “erdő” a káposztafélék fölé, megfoghatja a beözönlő repcebolhák 90%-át. Ilyenkor is pár nap után távolítsuk el és dobjuk ki őket!
Általános szabály a kampányszerűség!
Okszerűen-szigetszerűen!!!