Barion Pixel
1202. BUDAPEST, LÁZÁR UTCA 48.
atka
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow

Termékeink vásárlása kizárólag webáruházunkon keresztül lehetséges!

spanyol-csupaszcsiga

Közel napra két éve kaptuk az utolsó adag Nemaslug spanyol csiga elleni fonalféreg készítményt. Utána megszűnt a gyártás és ezt várta Európa szinte minden kertésze.

Véget nem érő küzdelem a csigák elleni harc a biokertekben. Egy ideig még egész jól megvoltunk a sörös csapdákkal és a fejlámpás csigaszedésekkel, de aztán elfárad és kétségbeesik az ember. Beindult a futókacsatartás és a hatékony riasztószerek keresése. A vegyszeres oldal szintén erősített, csak ők mérgekkel, amelyeknek számtalan macska mellett az ország egyik legjobb munkakutyája is áldozatul esett már.

A német cég, amely anno a Nemaslugot gyártotta, a Brexit miatt kényszerült leállni. Az elmúlt években Nemafence néven kifejlesztette a Nemaslug felturbózott utódját, amelyben egy új mikroszkópikus fonalféreg faj a Steinernema californica van. Ez a faj nemcsak a sárga-barna nagyméretű spanyol csiga, hanem két másik új invazív meztelencsiga faj a feketefejű és a malaccsiga ellen is hatékony.

Végre megkapta az összes engedélyt és forgalmazhatjuk Magyarországon!!!

A Nemafence ugyanúgy nagyon szelektív és a hazai védett házas fajokat egyáltalán nem támadja, ami ökológiai szempontból nagyon fontos. Az persze nem is kérdés, hogy minden más élőlényre, növényektől a hasznos rovarokon keresztül a gerincesekig teljesen veszélytelen. Mivel nem célszervezetei, így ha bejut valamelyikbe, akkor is távozik.

No de nézzük hogyan is „működik”?

Ezek ugyanolyan mikroszkopikus fonalférgek, mint a Nematop, vagy Nemastar, csak éppen a csupaszcsigák élősködői. Tökéletes, szelektív természetes ellenségek. Legjobb egy öntözőkannával kijuttatni, nedves talajra, majd betakarni valamivel.

Elég kicsi területekre elég egy adag és nem is olcsó. Senkire nem akarom rátukmálni, szóval akinél bármi más (csapdázás, összeszedés, futókacsa) működik, az maradjon annál. Ez a teljes elkeseredés esetére való. Ilyen például a mélymulcs…

Mi csapdáztunk a Nemasluggal, ami azt jelenti, hogy először felderítjük azokat a helyeket, ahová maguktól is elbújnak a csigák, vagy jól éreznék magukat, tehát nedves, árnyékos takart területek. Ott kilocsolunk valami csalianyagot. Nagyon jó a sör, az élesztő, maradékok. Erre megy egy órán belül locsolóból a Nemafence sok vízzel, amit azonnal letakarunk egy sötét nylonnal. Én sittes zsákkal szoktam takarni. Ahol tudjuk a csigák „támadási” irányát (például egy elhanyagolt szomszéd telek, vagy egy vízmosás) ott barrier csapdát alkalmazunk, azaz egy határvonalban húzunk ki egy hosszabb nylont és az alá locsoljuk az anyagot.

Egy átlagos kertre egy 12 milliós csomag elég csapdázva. Ahol folyamatos a csiga utánpótlás, ott évente kétszer is lehet használni.

Mi a legnagyobb sikert egy „spanyolcsiga sújtotta” dunántúli faluban értük el a Nemasluggal 3 évvel ezelőtt. Összefogtak és a polgármester irányításával mozaikszerűen kezeltek ingatlanokat (az önkormányzat a közterületi árokparton saját költségén). Egy ilyen összefüggő, irányított kezeléssel két évre megoldották a problémát.

A Nema készítményeket hatástalanítja az egyébként nagyon jó ARTIS rovarölő gomba készítmény. Ettől azonban teljesen felesleges aggódni, mert ha csapdázunk, akkor csak azt a bonyolult dolgot kell betartani, hogy a csapdába ne locsoljunk ARTIS-t. Ez viszont természetesen minden csigák elleni készítményre is vonatkozik, hiszen ha nem megy be a csiga a csapdába, akkor nem igazán hatékony. 😀

Tehát a Nemafence egy biológiai csigaölő, amelyet csapdázással használunk, így a haszonnövényeket továbbra is védhetjük különböző biotermesztésben engedélyezett riasztó anyagokkal.

Ahol futókacsák vannak, ott szerintem felesleges a Nemafence, de bajuk nem lesz tőle, mert ha megeszik, akkor sem tud megtelepedni bennük, hanem hátul távozik.

A hasznos fonalférgekből egyetlen darab is elegendő, hogy megfertőzze a célszervezetet, utána néhány nap múlva elpusztul, majd elfekszik a földben és felszaporodnak benne a férgek, amelyek kirajzanak és újabb meztelencsigákat keresnek (más nem jó nekik). Ehhez az kell, hogy csúszkálni tudjanak a talajszemcsék között, ami csak vizes talajban lehetséges, tehát minél hosszabban tartsuk nedvesen a talajt. Ez tulajdonképpen egy fertőzés az invazív csigágnak.

A mélymulcs hatalmas divat lett az országban, ami tök jó lenne, ha nem szeretnék ugyanúgy a kártevők, mint a kezdő kertészek… A Nemafence legalább a csigaproblémáit megoldja.

0
    0
    Kosár
    Üres a kosár :(Vissza az üzletbe