Ha valaki azt kérdezi tőlem, hogy a tavalyi, saját fejlesztésű mikrobiológiai triónk (Amazon-AgriN-Tyra) után mi a következő „nagy durranás”, akkor a Kelaterra termékeinket mondanám.
Ezek természetes kelátképző anyagok, amelyeket ásványi huminsavakból vontak ki bio eljárással, vegyi beavatkozás nélkül. Egyre több hasonló készítmény van forgalomban a piacon különféle formációkban a bio-széntől a huminsavakig.
Nálunk két bioban használható természetes formáját használjuk. Az egyikben (Kelaterra liquid) túlsúlyban vannak a kis molekulájú huminsavak és fulvosav. Ezek nem egyszerűen tápanyagok, hanem természetes kelátképzők. Ez azt jelenti, hogy szabályos, gyűrű alakjuk van és képesek kémiai kötésbe tenni olyan elemeket, amelyekre a növényeknek is szüksége lehet. A műtrágyák sók, ahogy a nevükben is benne van (pl. Pétisó, Kálisó). A talajban sólé képződik belőlük, amelyet a növény passzív transzporttal az ozmózis jelenségével veszi fel akár tetszik neki, akár nem. Ez a hiánybetegségek melegágya, ugyanis „felhígul” a sejtfolyadék és eltolódnak az arányok. A hiánybetegségek magukkal hozzák az összes többi problémát, így egyre nagyobb szükség lesz a növényvédelemre. A konvencionális gazdálkodásban ezt normálisnak tekintik és a növényeket kívülről próbálják megvédeni a kártevőktől és kórokozóktól, ezért hívják az általuk használt szereket „-ölő” szereknek. Nem foglalkoznak az általuk betegségekre fogékonnyá tett növények immunrendszerével, ellenálló- és öngyógyító képességével, inkább megpróbálják olyan burokba tenni, amiből kiölik a lehetséges kártevőket és kórokozókat, a hasznos élőlényekkel együtt.
Most ahogy a vásárlók kívánsága, hogy használjanak kevésbé mérgező anyagokat, elkezdték „felfedezni” a biológiai növényvédelem készítményeit és ezekből is ölőszereket hoznak létre, ahelyett, hogy a növények saját rendszereire alapoznának.
Egyik ilyen segítő anyag a Kelaterra liquid, amely képes a talajból olyan formájúvá tenni a tápanyagokat, hogy az a növények számára szelektíven legyen felvehető (aktív transzport). Tulajdonképpen kiegyensúlyozza a növények tápanyagfelvételét, hogy ne alakuljon ki relatív tápanyahiány és ezzel hiánybetegségek.
Használatával (főként permetezésre használjuk) kiváltható a trágya jó része is és mivel ez tényleg szinte bármivel keverhető, ezért az élő készítmények mellé is tehető. Itt a hatása a hasznos mikrobák táplálása is. Erre más humin készítmények nem alkalmasak, csak a Kelaterra liquid! Kifejezetten a mikrobiológiai készítményeinkhez fejleszettük ki.
Másik humin készítményünk a Kelaterra granulált, nagy mennyiségben tartalmaz nagy molekulasúlyú huminsavakat. Ezeket a növény nem képes felvenni, tehát feleslegesnek is nézhetnénk őket, van azonban valami amire csak ezek képesek a természetben. Stabilan rögzíteni, ezáltal kivonni a körforgásból (így a táplálékláncból is!) a mérgező nehézfémeket!!!
Ma már a környezetszennyezés miatt milliónyi módon kerülnek nehézfém tartalmú anyagok a talajba. Akár a városi szmogból, akár műtrágyákból, vagy szennyezett öntözővízből. Amikor hozzá nem értők azt mondják nekünk, hogy bio márpedig nincs, mert jön a savas eső, valahol igazuk is van, meg nem is. A tudatlanságukból fakad, hogy a biósok nem hülyék és tudják, hogy nem lehet meg nem történté tenni a világ környezeti katasztrófáit, csak ők már nem szennyezik tovább és igyekeznek a lehető legtisztább élelmiszert előállítani. Az viszont a non-plusz ultra, hogy valamilyen mértékben a tisztításra is képesek vagyunk. Persze ez sem tökéletes, de meglepően hatékony módja egyes mérgek kivonásának az ökoszisztémából.
A Kelaterra granulátumot mindig a talajban alkalmazzuk. Keverhető közvetlenül a talajba, vagy már a komposztálás folyamán, esetleg palántaföldbe. Ismeretlen származású, vásárolt komposztoknál és palántaföldeknél különösen javasolt, hiszen ezeket akár városi, utcákon összesepert falevelekből, vagy műtrágyás, vegyszeres növényi hulladékokból is előállíthatták, vagy műtrágyákkal dúsíthatták.