Egyre nagyobb divat a beporzókról beszélni, írni.
Azt már mindenki tudja, hogy a beporzók nem csak a házi, mézelő méhek, hanem nagyon sok más faj is. A különböző trendi rovarhotelek már minden lakberendezési, vagy kertészeti boltban kaphatók csodás kivitelekben és az iskolásokkal is csináltatnak ilyeneket a különböző kézműves foglalkozásokon.
Nagyobb baj, hogy azt nem mondja senki, hogy a megoldás nem új élőhelyek létrehozása a hasznos rovaroknak, hanem a régiek meghagyása. Kertépítés címén legtöbben ma is azzal kezdenek, hogy letarolnak minden “gazt és bozótot”, gyomirtóznak, leburkolnak, feltúrnak. Ezzel hasznos rovarok millióit irtják ki. A biokertek lényege az érintetlen részek védelme.
Mindig legyenek olyan sarkok, kisebb száraz növényekből álló halmok, cserjealjak, ahol békén hagyjuk a természetet. Igen, különböző kártevők is elrejtőzhetnek ott, például csigák, de azokat vonzzuk ki onnan például csapdával, ahelyett, hogy felszámolnánk hasznos állatok búvóhelyét is.
A titok minig a búvóhely és a táplálék. Cuki, pasztellszínű rovarhotelek helyett inkább ne gereblyézzük ki a cserjék alját. Hagyjunk bolygatatlan helyeket és ültessünk sok virágot, ha lehet őshonost!
Sok helyen már annyira legyérült a beporzó rovarok állománya, hogy vissza kell telepíteni.
Ehhez a Biokiskerttől kaphattok segítséget. Mi már évek óta forgalmazunk hobbikertészek számára őshonos Földi Poszméh kaptárakat. Ez a faj kihalófélben van hazánkban.
A benne élő kolónia ezen a nyáron fogja bedöngicsélni a kertet. Nem mennek messzire és nagyon alaposan poroznak, szóval jelentősen növelik a terméshozamot, de legtöbben nem ezért, hanem házi kedvencként tartják őket. A szezon végén kinevelnek néhány királynőt, akik saját kolóniát fognak alapítani a környéken.
Nagyon aranyosak, a népnyelv dongóknak hívja őket. Nagyok, ducik és szőrösek. Fontos, hogy nem támadnak.
Nemrég hirdetett a Kormány programot a beporzók védelmében… Nekik azt üzenem, hogy vonják ki azokat a növényvédő szereket, amelyek miatt kipusztulnak a beporzók. Hihetetlenül álszent dolog laikusoknak siránkozni valamiről, amit ők maguk okoznak!
Aki kertészként valóban tenni akar a beporzókért, a természetért és a saját jövőnkért, az ne használja azokat a növényvédő szereket, amelyeket a magyar nagyüzemek tonnaszám permeteznek!
A beporzók védelméről beszélni erkölcsi jogalapja a biogazdálkodóknak van.