Nagyon kevesen gondolnak bele, hogy mennyire is emelkedett meg az UV sugárzás Magyarország területén az utóbbi 30 évben és mennyi mindennek lehet ez az oka?!
Járjuk körbe:
A ’90-es években került először a magyar boltok polcaira fényvédős naptej. Akkor 2, 3, 5 faktoros változatban. Én fehérbőrű, szőke, kékszemű vagyok, tehát leégés veszélyes. Ennek ellenére nem sokszor égtem le és csak a Balatonparton kentem be a bőröm a strandon.
Most 50-es faktorú krémeket lehet kapni a boltokban, ami tízszeres emelkedést jelent. Ha pedig nem kenem magam legalább 30-assal, akkor 10 perc alatt leégek.
Az UV sugárzás pedig egy globális fizikai ártalom, amely a föld összes élőlényére kihat, így a növényeinkre is. Elsőként a trópusi területeken, illetve nagyobb ózonlyukaknál kellett alternatívákat kitalálni a hagyományos növénytermesztésre. Milliónyi ötlet jött, az UV szűrős fóliák, az árnyékoló hálók és a növények bőrszövetének erősítése, mind terítékre került.
Mára hazánkban is megégeti a nap a málnát, a ribizlit, a paprikát, a salátát és ez egyre komolyabb probléma lesz.
Biotermesztőként én a természetes árnyékolást preferálom. Vegyünk példát az őserdőről, alakítsunk ki szinteket!
Ültessünk olyan őshonos fákat, amelyek elég magasra nőnek ahhoz, hogy elférjen alattuk a kertünk, amelyek elég fényt engednek be ahhoz, hogy más növények is szépen fejlődhessenek alattuk és elég mély a gyökerük ahhoz, hogy ne csavarják ki őket az egyre nagyobb viharok.
Én már elkezdtem kiválogatni ezeket és a Biokiskertben meg is lehet vásárolni a többségüket.
Ilyenek például a Magyar Kőris, a Vénic Szil és a Kocsányos Tölgy.
Készítsünk pergolákat, lugasokat, rácsos árnyékolókat! Futtassunk rájuk fénykedvelő növényeket. Ilyenek lehetnek például a szőlők, szedrek, kivik, a babok, a kisebb indás tökfélék, az uborkák és persze milliónyi kúszó dísznövény. Alá pedig nyugodtan ültethetünk olyan érzékeny növényeket, mint például a málna, vagy a saláták.
Ti pedig tanuljatok az én és sok más biokertész szomorú példájából:
Kertészkedés közben soha nem hordtam, napszemüveget, mert vagy kényelmetlen volt, vagy elfelejtettem. Mostanra az UV sugárzás megégette a szemlencsémet és szürkehályogom alakult ki. Beszéltem a szemészorvossal, aki megműtött és elmondta, hogy gyakori probléma az érzékeny szemű (főként a kék színűek) kertészeknél és elkerülhető napszemüveg hordásával. Figyeljetek erre, vigyázzatok a szemetekre!!!
Kedves biokertész barátaim közül sokan küzdenek a napnak kitett bőrfelületeiken (arc, nyak, alkar, kézfej) különböző bőrdaganatokkal, amelyek szintén mind a magas UV sugárzásnak köszönhetők. Ezek elkerülhetők megfelelő fényvédelemmel, ami lehet védő ruházat, vagy napvédő krémek.
Kertészkedjetek hajnalban, vagy estefelé!
Napközben már 10 perces kerti munkánál is védjétek magatokat a naptól!
Hordjatok könnyű, sapkát, kendőt!
Vegyetek fel jól záró, sötét napszemüveget!
Használjatok naptejet!