Barion Pixel
1202. BUDAPEST, LÁZÁR UTCA 48.
atka
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow
atka
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow

Termékeink vásárlása kizárólag webáruházunkon keresztül lehetséges!

UV sugárzás

19879255_1251069_62742caf9cf7cfdb51f8403a240d8278_wm

Nagyon kevesen gondolnak bele, hogy mennyire is emelkedett meg az UV sugárzás Magyarország területén az utóbbi 30 évben és mennyi mindennek lehet ez az oka?!

Járjuk körbe:

A ’90-es években került először a magyar boltok polcaira fényvédős naptej. Akkor 2, 3, 5 faktoros változatban. Én fehérbőrű, szőke, kékszemű vagyok, tehát leégés veszélyes. Ennek ellenére nem sokszor égtem le és csak a Balatonparton kentem be a bőröm a strandon.

Most 50-es faktorú krémeket lehet kapni a boltokban, ami tízszeres emelkedést jelent. Ha pedig nem kenem magam legalább 30-assal, akkor 10 perc alatt leégek.

Az UV sugárzás pedig egy globális fizikai ártalom, amely a föld összes élőlényére kihat, így a növényeinkre is. Elsőként a trópusi területeken, illetve nagyobb ózonlyukaknál kellett alternatívákat kitalálni a hagyományos növénytermesztésre. Milliónyi ötlet jött, az UV szűrős fóliák, az árnyékoló hálók és a növények bőrszövetének erősítése, mind terítékre került.

Mára hazánkban is megégeti a nap a málnát, a ribizlit, a paprikát, a salátát és ez egyre komolyabb probléma lesz.

Biotermesztőként én a természetes árnyékolást preferálom. Vegyünk példát az őserdőről, alakítsunk ki szinteket!

Ültessünk olyan őshonos fákat, amelyek elég magasra nőnek ahhoz, hogy elférjen alattuk a kertünk, amelyek elég fényt engednek be ahhoz, hogy más növények is szépen fejlődhessenek alattuk és elég mély a gyökerük ahhoz, hogy ne csavarják ki őket az egyre nagyobb viharok.

Én már elkezdtem kiválogatni ezeket és a Biokiskertben meg is lehet vásárolni a többségüket.

Ilyenek például a Magyar Kőris, a Vénic Szil és a Kocsányos Tölgy.

Készítsünk pergolákat, lugasokat, rácsos árnyékolókat! Futtassunk rájuk fénykedvelő növényeket. Ilyenek lehetnek például a szőlők, szedrek, kivik, a babok, a kisebb indás tökfélék, az uborkák és persze milliónyi kúszó dísznövény. Alá pedig nyugodtan ültethetünk olyan érzékeny növényeket, mint például a málna, vagy a saláták.

Ti pedig tanuljatok az én és sok más biokertész szomorú példájából:

Kertészkedés közben soha nem hordtam, napszemüveget, mert vagy kényelmetlen volt, vagy elfelejtettem. Mostanra az UV sugárzás megégette a szemlencsémet és szürkehályogom alakult ki. Beszéltem a szemészorvossal, aki megműtött és elmondta, hogy gyakori probléma az érzékeny szemű (főként a kék színűek) kertészeknél és elkerülhető napszemüveg hordásával. Figyeljetek erre, vigyázzatok a szemetekre!!!

Kedves biokertész barátaim közül sokan küzdenek a napnak kitett bőrfelületeiken (arc, nyak, alkar, kézfej) különböző bőrdaganatokkal, amelyek szintén mind a magas UV sugárzásnak köszönhetők. Ezek elkerülhetők megfelelő fényvédelemmel, ami lehet védő ruházat, vagy napvédő krémek.

Kertészkedjetek hajnalban, vagy estefelé!

Napközben már 10 perces kerti munkánál is védjétek magatokat a naptól!

Hordjatok könnyű, sapkát, kendőt!

Vegyetek fel jól záró, sötét napszemüveget!

Használjatok naptejet!

 

0
    0
    Kosár
    Üres a kosár :(Vissza az üzletbe