A szőlőtermesztés igen erősen kettéválik csemege- és borszőlőre.
A csemegeszőlő tipikusan kisüzemi gyümölcs. Általában a hobbikertek többségében van pár tő szőlő, nem kivételek ez alól a biokertek sem.
Magyar csemegeszőlő (főként bio) általában a kis piacokon kapható, a nagybani piacon és a kereskedelmi láncokban általában külföldi gyümölcsöt találunk, biót pedig sehol.
Jómagam régóta foglalkozom a szőlő biológiai növényvédelmével, hiszen jelenleg ez a magyar bio zászlóshajója. Sajnos a borszőlőknél kevés valódi, élő biológiai készítményt alkalmaznak, aminek egyik oka, a bioban engedélyezett réz- és kén készítmények használati túlsúlya, ezek ugyanis megölik az összes hasznos mikrobát. Másik ok, pedig a borszőlő fajták extrém érzékenysége a betegségekre, közülük is a lisztharmatra.
Borszőlőre nem teszek közzé biológiai növényvédelmi technológiát, mert egyrészt nagy a verseny, másrészt nagyok a gazdaságok közötti különbségek, így az egyedi szaktanács tudja kiszolgálni az üzemi igényeket.
Csemegeszőlőknél néhány éve még Polyversummal próbálkoztam, de sajnos a lisztharmatra teljesen hatástalan és akkoriban még csak kén készítményeket tudtunk lisztharmat ellen használni, ami megölte a Polyversumban levő gombát. Ez volt az oka, hogy a Biokiskertben csak lisztharmatra rezisztens szőlőfajtákat árultunk, amelyeket a Polyversummal is meg tudtunk védeni.
Azóta azonban megtalálták az AMAZONban működő baktériumot, amely ezerszer hatékonyabb minden gombabetegség ellen, olyannyira, hogy a nem túl érzékeny szőlőket még lisztharmat ellen is meg tudja védeni.
Sajnos azonban a kifejezetten érzékeny fajták immunrendszere nem elégséges ahhoz, hogy az AMAZON segítségével képes legyen megvédeni magát a lisztharmattól. Amikor pedig még valami hátrányos környezeti tényező is közrejátszik (pl. árnyékos, párás hely, hajlamosító időjárás), akkor nagy a baj.
Ilyen esetekben azonban már nem kell kénhez nyúlni, hanem olyan kiváló készítmények is rendelkezésünkre állnak már, mint például a Vitisan, vagy a Prosilicon, amelyek váltogathatók az Amazonnal.
A két valóban komoly szőlőbetegség sajnos még az ellenálló fajtáknál is előfordulhat. Ez a peronoszpóra és a feketerothadás.
Ellenük az AMAZON kiváló, ha betartjuk a szükséges technológiát. Ennek legfontosabb feltétele, hogy az AMAZON soha, sehol nem találkozhat rézzel és olyan más baktericid anyagokkal, mint a szappan, olaj, sav, vagy lúg! Legfőképpen nem a permetezőben. Olyan permetező használatát javaslom az élő készítményekhez, amelyben nem volt réz, illetve rendkívül alapos tisztítás (szűrők, műanyagok) után.
Biológiai technológiákban ne párosítsuk az AMAZONt különböző olyan baktérium keverékekkel, mint például a greenman, mert a greenmannak nincsen gombák elleni hatása, viszont kompetitora annak a speciális növényvédelmi hatású baktériumnak, amely az AMAZONBAN a gombabetegségek megelőzésében és gyógyításában játszik szerepet.
A feketerothadás csak úgy akadályozható meg, ha a szőlőt pont virágzásban permetezzük Amazonnal.
A peronoszpóra ellen érdemes akár kéthetente permetezni, ha érzékeny fajtáról van szó.
Ha már beteg növényen alkalmazzuk, akkor első permetezésnél (utána már nem!!!) keverjünk hozzá Lecitint. (50 ml/ 10 liter víz + 20 g AMAZON)