Barion Pixel
1202. BUDAPEST, LÁZÁR UTCA 48.
atka
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow

Termékeink vásárlása kizárólag webáruházunkon keresztül lehetséges!

Jól szolgál-e minket a magyar mezőgazdaság?

GettyImages-1242519533-e1691179001737

Hazánkban régen is voltak durván aszályos évek, mostanra azonban bekopogtatott az éghajlatváltozásnak az a szakasza, amikor valóban bajba kerül a hagyományos mezőgazdaság kicsiben és nagyban egyaránt.

Mielőtt azonban szítanám az ökológiai depressziót, el kell mondanom, hogy igazából eddig voltunk olyan szerencsések ezen a bolygón, mint kevesen és irigyeltek is minket a forró, száraz országokból idelátogatók.

A következő pár évtizedben ránk váró körülményekkel nagyon sok ország és ember megküzdött már és igenis találtak megoldásokat, bár ezek nagyban különböznek, az általunk megszokottól.

No, de gondoljuk végig objektíven, hogy az itt élő 9 millió körüli magyar embernek milyen és mennyi élelemre van szüksége?

A táplálkozási szakemberek szerint teljesértékű szénhidrátból kell (egészséges gabonák, stb.) a legtöbb, de szinte ugyanennyi a zöldség szükséglet. Kicsit kevesebb gyümölcs, kb. annyi, mint a magas fehérjetartalmú ételek. Legkevesebb az olajokból kell, de itt sem mindegy a minőség.

Magyarország agrárország, képes megtermelni a polgárok élelmét, sőt exportálunk is, de nézzük mennyit?

Jelenleg 35 kg körül alakul a magyarok átlagos kenyérfogyasztása, ha ezt felkerekítjük gabonamennyiségre, akkor cca megkapjuk a valós fogyasztást, de toljuk fel 50 kg-ra, hogy ne saccoljunk alá. Az 45 millió kg gabona. 4500 kg-os hektáronkénti átlaggal számolva 100.000 ha-ra van szükség a megtermeléséhez.

Magyarország mezőgazdasági területe 5 millió hektár, amiből több, mint 4 millió szántóterület!!!

A konyhakert 25000 hektár és ebbe az árutermelő zöldségkertészet is beletartozik.

Még ha nem is pontosak a számok, nem is jól számolok, de az arányok akkor is nagyon durvák.

Persze itt még nem beszéltem az állati takarmányról, de állattenyésztő mérnökként tudom mit és mennyit használunk ott, biósként pedig azt, hogy helyette milyen és mennyi állati fehérjét kellene fogyasztanunk. Én mindenesetre inkább az abrakfogyasztó állatok húsát importálnám, mint a zöldséget-gyümölcsöt.

Ehhez vegyük még hozzá, hogy 5377 milliárd forint mezőgazdasági támogatás jön 2027-ig az uniótól. Olyan mennyiségű pénzt keresnek az ország kizsarolt, sivatagosodó földjeiből, amit fel sem tudunk fogni.

Mielőtt pedig bárki azt hinné, hogy engem ennek a pénzügyi része érdekel, hát nem. Engem az ökológiai és a pofátlansági része érdekel.

A szántóink jó részét ökológiai szempontból azonnal vissza kellene adni a természetnek. Meg kellene oldani a művelt kertek vízellátását. Segíteni kellene a kertészetet, azon belül is kiemelten a biogazdaságokat. Le kellene korlátozni a lakossági intenzíven öntözött pázsitok felületét ésszerű méretre. Sok pénzt kellene adni a természetvédelemnek, erdőművelésnek, hiszen kiváló szakembereink vannak hozzá.

A nálunk melegebb és szárazabb régiókban ugyanezt teszik és az oázisok fogalma sem véletlenül alakult ki, szóval nekem ne rinyáljon a mezőgazdasági szakvezetés, hogy aszály van, mert mindenkinek aszály van, kiszáradnak a kertek, ahol sokan azt a jó minőségű, vegyszermentes zöldséget próbálják megtermelni, amit az agyontámogatott mezőgazdaság nem hajlandó előállítani, mert az nem éri meg!!!

Azok a kisebb mezőgazdasági termelők, akiket jelenleg a nagyok tönkretesznek és bekebeleznek, vidáman meg tudnák termelni, jó minőségben a magyarok gabonáját, tehát bőven elég lenne őket támogatni uniós pénzekkel. Az igazi óriás üzemek pedig játsszanak piaci körülmények között, csak hát az ukránok lemossák őket, mert ott (bár borzalmas a minőség) nagyon alacsony az előállítási költség… egyelőre.

Ennél nagyobb kérdésem az, hogy ennek a brutális összegnek miért nem költötték legalább az Unió által bióra címkézett részét valódi biogazdálkodásra???

Azt ugyanis kevesen tudják, hogy azokon a területeken, amelyeket támogatás igénylésével bio ellenőrzésbe vontak (5 évre) nemigen állítottak elő bio minősítésű terméket. A támogatást akarták megszerezni és bár a többség nem használt tiltott szereket, de nem is termelt ott semmit.

Ha már számok, jó lenne megtudni, hogy a jelenleg minősített bio területeken mennyi bioterméket termeltek.

Ezt a szösszenetet, csak gondolatindítónak szántam, azzal, hogy a matek sose volt az erősségem, szóval ha lenne valamennyi eltérés a számokban, bocsánatot kérek, de hogy az arányok valósak, az tuti.

Mi tehetnek az egyszerű magyar biokertészek?

Szépen csendben termeljék a sokféle zöldséget-gyümölcsöt és éljenek egészségesen, mert az öngondoskodás képessége lesz a legfontosabb erő a klímaváltozás elviseléséhez…

 

0
    0
    Kosár
    Üres a kosár :(Vissza az üzletbe