Barion Pixel
1202. BUDAPEST, LÁZÁR UTCA 48.
atka
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow
atka
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow

Termékeink vásárlása kizárólag webáruházunkon keresztül lehetséges!

Cserebogár pajorok a láthatatlan gyilkosok

japan_cserebogar_1920x1920

Szerencsére egyre kevesebben ássák a kerti talajt rendszeresen, így azonban ritkábban szembesülnek a pajorok látványával és hamis biztonságérzetük alakul ki ezzel kapcsolatban.

A cserebogarak alapvetően két típusba sorolhatók a kerti kártételük alapján.

A Kerti cserebogár egy évig fejlődik a talajban és elég kis méretű. Ez a lágyszárú növények gyökereit eszi és elsődlegesen a szép zöld pázsitokban okoz nagy kárt. A biokertészek számára tulajdonképpen jó, ha a szomszédságban van valahol egy karbantartott egységes zöld gyep, mert ez a kártevő a peterakáshoz mindig a legintenzívebb zöld felületet választja, így a veteményesekkel szemben előnyben részesíti az intenzív pázsitokat.

Akinek viszont pázsitja, van, az szinte biztosan védekezni kényszerül ellenük a szárazabb években. Valójában legjobb védekezés, ha átalakítja színesebb, ökológiai gyeppé.

Biokertészeti szempontból ezerszer veszélyesebbek az ún. “nagy cserebogarak” pajorjai. A legtöbb ismert faj ide tartozik. Ezeknek a lárva-periódusa 3 évig tart. Az első évben akkorák, mint a Kerti cserebogáré, a második évben már sokkal nagyobbak, míg a harmadik évre megközelítik a kifejlett bogár méretét.

Az őshonos Májusi cserebogár, vagy a Sárga cserebogár kártétele elviselhető a hazai növények számára, amikor azonban olyan új fajok, mint a Zöld cserebogár, vagy a Japán cserebogár elszaporodnak, akkor a pajorok száma annyira megnőhet, hogy egész kertek fa és cserjeállományát pusztíthatják el. Ezek nélkül viszont nem lesz árnyék és az elviselhetetlen mikroklíma a kert létét veszélyezteti a klímaváltozás miatt.

Mit csinálnak pontosan ezek a pajorok?

Megrágják a fák és cserjék gyökereit, mégpedig azokat a részeit, amelyek a vízfelszívást végzik. Fiatal fáknál ez általában pusztuláshoz vezet. Amikor olyan panasszal fordulnak hozzám, hogy vettek tőlünk egy ellenálló facsemetét, elültették és öntözték, ahogy kell, majd a fa szépen kihajtott, leveleket, virágot hozott, később pedig elhervadt és kiszáradt, akkor általában cserebogár a ludas a dologban. Egyszerűen elrágja a gyökereket.

A cserjéknél ez nem ilyen látványos, mert könnyebben sarjadnak, a nagy, idősebb fáknál pedig “csak” az immunrendszer sínyli meg. Sajnos utóbbi esetekben csak annyit vesznek észre a gazdák, hogy valami nem túl komoly betegség elhatalmasodik a fán. Ilyenkor próbálják permetezni, felülről kezelni és locsolni, ahelyett, hogy megnéznék a talajt és kezelnék az alapproblémát. Ha elpusztítjuk a pajorokat, leáll a rágás, visszanőnek a mellékgyökerek és fel tudja venni a növény a tápanyagokat és a vizet. Pajor elleni kezelés után adjunk neki trágyát és vizet.

Mit tehetünk legértékesebb növényeink védelmében?

Először is diagnosztizáljunk! Honnan vehetjük észre, hogy veszélyesen megnőtt a pajorok száma? Erre egyik megoldás a néhány havonta “próbagödör” ásása. Egy 50x50x50 cm-es gödörben, ha 2, vagy annál több cserebogár pajor van, akkor el kell kezdeni a védkezést, legalább a legérzékenyebb növényeknél. Legjobban a meggyek  és cseresznyék gyökereit szeretik, ezért ha van ilyen a kertben, akkor annak a környékén érdemes ásni (persze a gyökereit ne sértsük meg!!!)

Természetes indikátor a vakond. Ha egy biokertben elkezd áskálódni egy vakond, akkor először is köszönjük meg neki, mert a pajorokat eszi és ingyen tisztítja a talajt, másodszor kezdjük el a védekezést ugyancsak az érzékeny növények gyökérzónájában.

Fontos információ, hogy a nagy cserebogarak, ugyan minden évben kelnek ki, de három évente van egy nagy kirajzás, amikor egy-egy fát tarra is rágnak. Az ilyen rágást kiheverik a fák, de alá leteszik a petéiket, amelyek a harmadik évben okozzák a legnagyobb rágáskárt a gyökérzetben… ez most van, jövőre jön a “maxi-rajzás”

Védekezni rovarölő beauveria gombával, vagy NEMATOP hasznos fonaféreggel lehet.

Sajnos a kettő együtt nem használható, mert az Artis megöli a Nematopban levő fonalférgeket is.

Mielőtt azonban megörülünk, hogy az olcsóbb Artis is jó a cserebogár pajorok ellen, sajnos csak az első éves pici, illetve a kis kerti cserebogár lárvákat öli meg, pedig ezek csinálják a legkisebb kárt adott évben (persze utána megnőnek azok is).

Ha pedig kezeltük a talajt Artissal, akkor abban a szezonban már nem tudunk Nematopot használni, pedig az az igazi megoldás, mert a nagyobbakat is viszi.

Összegezve:

Most javaslom a védekezést NEMATOP-al! október végéig kell elvégezni!

Egy 50 milliós adaggal 100-200 m2-t tudunk lekezelni. Drága cucc, úgyhogy főként az érzékeny gyümölcsfákat, főként a csemetéket és a meggyeket, cseresznyéket javaslom.

Ne permetezővel, hanem rózsás öntözőkannával juttassuk ki, egyenlően elosztva a felületen. Locsolás közben kevergessük, mert leülepszik! Nedves talajba juttassuk ki és kezelés után locsoljunk pluszban, hogy mélyen bemossuk a talajba!

0
    0
    Kosár
    Üres a kosár :(Vissza az üzletbe