Előző, őszi talajkezelésekről szóló cikkemre nagyon sok kérdés jött, amelyek megválaszolására kizárólag a fontos hőmérsékleti pontok magyarázatával tudok válaszolni, mert ezt sem írta le még soha senki normálisan összeszedve.
Székely Gyöngyvér vagyok a kiskerti biológiai növényvédelem szakértője és mindenkinek ingyen adom ezeket a máshonnan be nem szerezhető ismerteket, cserében viszont azt kérem, hogy a szükséges anyagokat a biokiskert.hu oldalról szerezzék be, mert egyrészt ebből élünk, másrészt nem a kínálatunkhoz írok technológiát, hanem a tudásanyagom alapján alakítom ki a kínálatot!!!
No, de térjünk rá a hőmérsékletekre, mert minden kerti folyamatot és teendőt ezek határoznak meg.
Változó éghajlatunkhoz és furcsa időjárásunkhoz csak a hőmérsékleti adatok figyelembevételével tudunk alkalmazkodni, ahhoz pedig, hogy saját kertünkre vonatkozó trendeket tudjunk leírni, szükség van a naplózásra. Akinek nincs „Gyöngyvér-féle” Biokerti naplója, az a saját naptárába, egy kockás füzetbe, vagy egy excellbe kezdje írni a fontos adatokat.
Ezek a következők:
Ősszel az első
0 fokos léghőmérséklet
11 fokos talajhőmérséklet
9 fokos talajhőmérséklet
-5 fokos léghőmérséklet
0 fokos talajhőmérséklet
Tavasszal az első
1 fokos talajhőmérséklet
20 fokos legmagasabb léghőmérséklet
10 fokos talajhőmérséklet
12 fokos talajhőmérséklet
utolsó légköri fagy
Nyáron az első
35 fok feletti léghőmérséklet
30 fok feletti talajhőmérséklet
A méréshez árnyékban, nyílt területen, talajtól max 1m-es magasságban kell egy kinti hőmérő, a talajban pedig központi helyen egy beszúrt talajhőmérő.
SOHA nem egyezik és sokszor nem is függ össze a léghőmérséklet és a talajhőmérséklet!!!
Az összes kerti munka ideje ezekhez a fontos hőmérsékleti pontokhoz képest adható meg a vetési, ültetési, metszési, permetezési és talajkezelési idők is.
Most a talajkezelések időpontjairól írok, amihez értelemszerűen a talajhőmérsékletek fontosak.
A talajkezelésre használt gomba készítmények (ARTIS, TYRA, TRIFENDER) 10 fokos talajhőmérsékleten már dolgoznak és 0 foktól leállnak és hibernálódnak, 30 fokos talajhőmérséklet felett pedig elpusztulnak.
Ez azt jelenti, hogy tárolni 10 fok alatt (fagyasztva is) lehet, használni pedig kb. szeptember elejétől október végéig, illetve április közepétől június közepéig lehet. Ha viszont figyelembe vesszük, hogy a szegedi homok és a nógrádi északi völgyek kötött talajai akár 2 hónap különbséggel érik el ugyanazt a hőmérsékletet, akkor érthető miért nem szeretek válaszolni olyan kérdésre, hogy „most lehet-e használni (például) az Artist?”
FONTOS a naplózás, mert bár eltérnek az évek, a talajok hőmérséklete azonban nem követi úgy az időjárási anomáliákat, mint a léghőmérséklet!!! Egy-egy kertre nagyon jó közelítéssel megadható a szükséges kezelések időpontja, ha tudjuk az előző évi adatokat.
Léteznek mini időjárás állomások, mechnaikus és digitális verzióban is.
A talajban, mulcsban, komposztban használható baktérium készítményeknél a hőmérséklet azért trükkös, mert a bomló szervesanyag, amellyel táplálkoznak, hőt is termelel, ezért akár fagyban is működhetnek. Ilyenek például az Agrin, vagy az Algilbio.
Ezek az őshonos talajbaktériumok 0 fok alatt és 30 fok felett sem pusztulnak el, de legyérülnek.
A hasznos fonalféreg készítmények jóval érzékenyebbek. (Ezek a cserebogár pajorok elleni NEMATOP, a lótücsök elleni NEMASTAR és a meztelencsigák elleni NEMAFENCE).
0 fok alatti és 30 fok feletti talajhőmérsékleten biztosan elpusztulnak.
10 fok felett kezdenek aktivizálódni, 12 fok felett válik intenzívvé a hatásuk.
Tárolásuk hibernált állapotban 2-10 fok között lehetséges a lehető legrövidebb ideig. Alatta elpusztulnak, 10-30 fokig beindul a működésük és ha nem találnak nagyon gyorsan gazdaszervezetet, akkor elpusztulnak.
Az egyes készítmények használatáról további információk a leírásuknál található a biokiskert.hu oldalon ITT:
https://biokiskert.hu/biotermek/kertgondozas/rovarok-ellen-2/
https://biokiskert.hu/biotermek/kertgondozas/gombak-ellen-2/
https://biokiskert.hu/biotermek/kertgondozas/tapanyag-main/