Minden évben kétszer, (tavasszal és ősszel) milliónyi kérdést, vádat és tévhittel teli hozzászólást kapok a facsemetékrők. Ezek a hozzá nem értésből fakadnak, ezért megpróbálok rávilágítani a legfontosabb dolgokra.
Kezdjük a kályhától:
Igen, legerősebbek és leghosszabb életűek az őshonos, vad gyümölcsfák. Ezek: vadkörte, vadalma, sajmegy, vadcseresznye és potyóka szilva. Aki ilyeneket szeretne, annak teljesen felesleges vásárolni, mert “köpött magból” is megy a dolog.
Aki nemesített fajtát szeretne, amit meg is lehet enni, mert jó az íze, annak a vad alanyra rá kell oltania egy nemes fáról származó szaporító anyagot, ami lehet szem, vagy vessző.
Ezt is lehet magunknak, teljesen ingyen csinálni, sőt, ha magról, helybe vetett alanyra oltunk, akkor a lehető legegészségesebb és ellenállóbb fát aállíthatjuk elő.
Akinek nincs erre lehetősége, képessége, vagy ideje, annak érdemes facsemetét vásárolni és ültetni.
A facsemetéket minden faiskolában, nagyüzemben ugyanúgy állítják elő.
Megnevelik az alanyt (ami sokféle lehet), utána ráoltják a nemest. Amikor megerősödik a nemes, akkor levágják az alany felső részeit, hogy ne azok nőjenek tovább. Következő évben, ősszel, lombhullás után, nagy gépekkel elvágják a gyökér jó részét és kiemelik a fát, a központi gyökér részekkel. Ez a szabadgyökerű gyümölcsfa.
Mi a probléma ezzel?
Sajnos az éghajlatváltozás és a szokások. 20-30 évvel ezelőtt minden gyümölcsfa ledobta az összes levelét október közepéig, most még novemberben sem mindegyik. Az emberek egyrészt hozzászoktak az októberi telepítéshez és már szeptemberben keresik a gyümölcsfákat. Másrészt a fáknak a hőmérsékleti viszonyok miatt egyre rövidül a téli nyugalmi időszak hossza és ha fagyok előtt el akarjuk ültetni, akkor októberben már ki kell termelni. Jelenleg erre az a megoldás, hogy a kitermelést a legerősebb fajokkal kezdjük és a legérzékenyebbekkel fejezzük be.
Ezen kívül bevezettük az előrendelést, hogy lenyugtassuk a “túlmozgásos” kertészeket, akik már a szeptemberi kánikulában keresik a facsemetéket és ha nem kapják meg profi helyeken, akkor nem gondolkodnak el, rajta, hogy miért nem kaphatók még, hanem bevásárolnak 5 Ft-os szarokból, a helyi hipermarketben.
Aki kicst is ért a dologhoz, az október-november tolakszik, hogy a legjobb minőségű szabadgyökerű fát kapja. A legnagyobb és legprofibb faiskolák nagyüzemi gyümölcstermelőknek állítják elő az alapanyagot, amelyek egy-két évvel előtt rendelik megy a csemetéket maguknak. A maradékból kerül ki valamennyi a lerakatokba. Vannak kisebb faiskolák, amelyek vagy saját piacot szolgálnak ki, vagy valamiben különlegesek, például kizárólag régi magyar fajtákkal foglalkoznak.
Mi minden következik ebből?
Először is, hogy ősszel van a legtöbb szabadgyökerű csemete, ezért akkor érdemes rendelni és telepíteni.
Másodszor, hogy érdemes olyan helyről vásárolni, ahol az első válogatásból származó profi csemetékhez lehet hozzájutni (jelzem a Biokiskert ebbe a kategóriába tartozik).
Harmadszor pedig a termesztési módunkhoz alkalmas fajtákat, típusokat kínáló lerakatokból válísszunk fákat.
Mi kizárólag biotermesztésre alkalmasság alapján szelektálunk, így kínálatunkban nem található érzékeny fajták, legyenek azok a legdivatosabb újdonságok, vagy éppen olyan ellenállónak hirdetett “őshonos, vagy régi” fajták, amelyek jó része -a tapasztalataink szerint- egyáltalán nem ellenállók sem új kártevőknek, sem kórokozóknak.
ITT RENDELHETŐK:
Aki tehát vagy génmegőrzési célból, vagy például balkonra szabadgyökerű, mini fákat vásárolna, az ne nálunk keresse.
Minél kevesebb idő telik el a kitermeléstől (október-november) az ültetésig annél kevésbé sínyli meg a fa, ha pedig visszavermelik, hogy tavasszal adják el, akkor az enyhe télen hozottt hajszálgyökerek leszaadnak róla, amikor kiszedik. Ez az oka, hogy tavasszal (bár kaphatók) soha nem reklámozok szabadgyökerű gyümölcsfát, akkor sem, ha a konténeresek drágábbak és nem küldhetők futárral.
Amikor megkérdezik, hogy mitől annyival drágább a konténeres, mint a szabadgyökerű, akkor az én oldalamról ott van, hogy jó minőségű anyagokat teszek, a kertészetekben használtnál jóval nagyobb cserepekbe, folyamatosan öntözöm, megfizetem a munkaerőt és kezelem biológiai növényvédelemmel… mindezt évekig.
Ami pedig a vásárló részeről látható előny, az kb. 3 évi többlet termés és egy fa méretű, fa. A nem látható előny pedig a legbrutálisabb szelekció, melynek során az évekig tartó bio módon nevelés közben vannak fák, amelyek nem bírják a körülményeket és elpusztulnak. Ezek szabadgyökerű esetében, a vásárló kertjében fognak elpusztulni…
Fontos tudnivalók a konténeresekkel kapcsolatban:
Száraz talajban ugyanúgy kipusztulnak, mint a szabadgyökerűek, ezért necces a nyári ültetés. Nálunk ezért vannak konténerrel együtt lesüllyesztve talajszint alá és kapnak napi öntözést.
Nincs kisebb tápanyag és vízigényük, mint a szabadgyökerűeknek.
ITT RENDELHETŐK:
Mindezek a hagyományos gyümölcsfajokra vonatkoznak, a különleges, új fajok és fajták esetében az igényesség és az ár miatt kaphatók csak konténeres és jóval drágábba növények.