
Első kérdés, hogy minek? Egy biokertben mi szükség van lemosó permetezésre, sőt egyáltalán miért csináljuk?
Azt kell mondanom, hogy ha nem lenne klímaváltozás, akkor egy beállt, egészséges biokertben eszembe sem jutna! Egy egészséges növénynek, egyensúlyi ökoszisztémában inkább rosszat tesz minden értelmetlen beavatkozás.
Sajnos azonban a felmelegedés és az évszakok eltolódása miatt egyre rövidebb a fák téli nyugalmi időszaka és egyre kevesebb rajtuk telelő kártevő és kórokozó pusztul el a fagytól, arról már nem is beszélek, hogy évről-évre hány új invazív kártevő és kórokozó jelenik meg hazánkban…
Egy szó, mint száz ma már valamit tenni kell, főként ha még betegek is a fák!
Mielőtt azonban elmennénk az első gazdaboltba és levennénk a polcról egy konvencionális lemosó permetszert, ismerkedjünk meg a működésével!
Három dolog szokott lenni bennük.
Elsőként valamilyen olaj, amely a többi összetevőt felkeni a kéregre, illetve megfojtja a kérgen élő mikrobákat és apró rovarokat.
Másodsorban valamilyen kén, amely elpusztítja kéreg felszínén levő lisztharmatot és az atkákat.
Harmadrészt valamilyen kontakt réz, amely elpusztítja a gombákat és baktériumokat.
Nézzük meg melyikkel mi a gond:
A sima növényi, vagy szintetikus olajok csak a kéreg felszínén működnek, ott ahol valóban áttelelnek a kórokozók (a kéreg belsejében) nem hatolnak be.
A kén atkaölő hatása az összes hasznos ragadozó atkát elpusztítja akár természetes módon van ott, akár telepített.
A kontakt réz a kéreg felszínéről nagy mennyiségben bejut a talajba, ahol kumulálódik és az egész talajéletet, (amely a növényeket táplálja) elpusztítja, hiszen általános baktérium és gombaölő hatása van.
Most pedig nézzük meg, hogy az általam kialakított Boraqua és Cuproaqua duó miben tud többet?!
A Boraqua egy narancs terpén (olaj) tartalmú permetszer, amely illóolaj és “elillanás” közben teljesen átjárja a kérget és mindenhol legyéríti a kórokozókat és rovarkártevőket. Ez a lisztharmattal is elbánik, atkaölő anyag nélkül.
A Cuproaqua pedig egy cukorhoz kötött rézion, ami egyrészt nagyon kis réztartalmú, másrészt azonnal felszívódik, nem tárolódik a talajban.
A kettőt összekeverve a Boraqua eljuttatja a kórokozókhoz a rezet, amely a hidegben fertőző gombákba (pl. monília, vagy tafrina) fel is szívódik.
Metszés után közvetlenül használva fertőtleníti és lezárja a sebeket.
Mindenhol ajánlom, ahol betegek a fák, vagy szeretnénk megakadályozni metszéskor a kórokozók bejutását.
Nagyon fontos, hogy nem befolyásolja a biológiai védekezés többi elemét, sem a ragadozó atkákat, sem a virágzás után használt Amazont.
ITT rendelhető: