
Nagyon hatékony, teljesen bio, lemosó permet kombinációink kizárólag vegetáción kívül használhatók, amikor nincs a fákon és cserjéken semmi.
Mit jelent ez?
Amikor már megpattantak a rügyek, amikor még-, vagy már levelek vannak a növényen, vagy kivirágoztak, akkor biztosan megperzseljük őket ezekkel a kombinációkkal.
Gyakorlatban ez a következőt jelenti:
Az örökzöldekre semmiképpen, soha ne használjunk narancsolajat nagy töménységben, főként rézzel együtt!
Az olyan növények, mint például a rózsák, amelyek már februárban kihajtanak, vagy nem is hullik le télre a levelük, szintén nem lemosózhatók narancsolaj és szerves réz keverékkel!
Amikor a fák és cserjék rügyeibe szemből belenézünk és más látszanak a virágszirmok, akkor már tilos!
Mielőtt lehullik az összes levél, illetve miután megjelentek az első levelek tilos!
Milyen készítmények használhatók a bio lemosó permetezésnél?
Minden narancsolaj tartalmú anyag mehet ilyenkor bármilyen minősítése van (nálunk PrevGold, Wetcit, Boraqua).
Többféle szerves réz készítmény is kapható (nálunk a Cupromax és a Cuproaqua), ezek is mind jók.
A termékek helyettesíthetők, akinek tehát van otthon még bármelyikből, azt nyugodtan használhatja
A dózis ugyanaz: 50 ml+ 50 ml /10 liter vízbe.
Élő készítmények (baktériumok és gombák) hidegben inaktívak, ezért bármilyen más híresztelés ellenére klasszikus lemosó permetezésre (télen, a növények nyugalmi állapotában) nem hatékonyak, hiszen fagyottan semmilyen mikroba nem tud működni.
Mi másra használható később a narancsolaj és a szerves réz külön-külön?
Sokan lekésnek a lemosó permetezésről, mert a klímaváltozás miatt jóval előbb kipattannak a rügyek. Ilyenkor sem kell elkeseredni, mert később másképp, másra is használható a narancsolaj és a szerves réz készítmények.
Elsőként az olyan örökzöld dísznövényeknél, mint a tuja, a babér, vagy éppen a korallberkenye, lemosás helyett, csak a Cuproaqua, vagy a Cupromax 30 ml/ 10 liter töménységben használható, már elindult gombabetegségeknél már a tél végi időszakban is.
Ugyanez vonatkozik az olyan megpattant rügyekre, ahol még nincs virág, például a márciusban már kirügyezett rózsa.
Később a lisztharmaton kívül szinte bármilyen gombabetegségre használható mindkét szerves, felszívódó réz, de figyelem! az élő készítményeket elpusztítják, tehát választani kell!
A kedvenc Amazonom használatának van egy korlátja: egyszer virágzó növényekre (pl. gyümölcsfák!) júliustól tilos permetezni, (mert kipattanhatnak a rügyek és akkor nem lesz termés jövő évben). Ha a már letermett gyümölcsfákat és virágzó cserjéket augusztustól megtámadja valamilyen betegség, akkor a Cupromax és Cuproaqua marad a megoldás.
A narancsolajos készítményeket normálisan levéltetvek és bizonyos lisztharmatok ellen használjuk, tehát ha a lemosó kombinácóból marad ilyen, akkor inkább örüljünk neki! Az érzékenyebb növényeken csak 30-40 ml/ 10 liter víz töménységben permetezzük!
Mit és mikor használhatunk utána?
Gyakori kérdés, hogy például az Amazon mikor használható utána, hiszen a réz azt is elpusztítja. Mivel felszívódó készítményekről van szó, ezért meg kell várni a kiürülést, ami legalább 2 hét. Ez lemosóban nem probléma, hiszen a rügyfakadás legkésőbb április elején bekövetkezik, az Amazont pedig április vége körül kezdhetjük használni.
Amikor azonban vegetációban, év közben juttatjuk ki bármelyik szerves réz készítményt, akkor az 2-3 hétre lehetetlenné teszi bármilyen élő készítmény használatát.
Kell-e hozzá másik permetező?
Közel 20 éve kezdtem biológiai növényvédelemmel foglalkozni és akkor még nem léteztek sem szerves réz, sem hatékony bakteriális készítmények. A réz általános sejtméreg, a régi készítmények pedig teljesen beleették magukat a permetező alkatrészeibe.
A különböző permetezhető baktériumok és gombák megjelenésével kialakult az a probléma, hogy növényvédőszeres (réz is) permetezőbe nem lehetett betenni ezeket a mikrobákat. Erre egyetlen megoldás a két permetező használata volt.
Ma már a nálunk kapható készítmények mindegyike kijuttatható (külön-külön) ugyabból a permetezőből, de azért a Cupromax, vagy Cuproaqua használata után azonnal mossuk ki tiszta, vagy enyhén szappanos vízzel!
Az is fontos, hogy ne csak kiöblítsük a tartályt, hanem fújjuk át a rendszert, mert gyakori hiba hogy égető hatású lemosó után a csőben marad egy kis anyag, amit a következő permetezésnél ráfújnak az első növényekre.