
Lassan (még azért pár hét!) elérkezik a biológiai talajkezelések ideje.
A talaj hőmérséklete határozza meg a kezdés idejét. Ha talajlakó gombákat használunk (Tyra, Trifender, Artis Pro), akkor a 10 fok a meghatározó. Baktériumoknál (Agrin, Algilbio) is kb. ez a minimum, hasznos fonalférgeknél viszont csak 12 fok felett.
A talajkezelések célja mindig okszerű! Feleslegesen soha ne avatkozzunk be a természet dolgába, akkor sem, ha azt felszaporított őshonos fajokkal tesszük, mert felborítjuk az egyensúlyt!
Nézzük, melyik mire jó?!
A trichoderma gombák (Tyra, Trifender) kiszorítják, megeszik a kórokozó gombákat, ezért olyan fertőzések után használjuk, ahol a betegség a talajon képes áttelelni. Év közben a fertőzési láncok megszakítására, vagy talajban terjedő gombabetegségek ellen, de mindig okszerűen! Ezek a gombák őshonosak, ezért nem irtják ki a talajból a mélyebben elhelyezkedő mikorrhizákat, de ha beforgatjuk, akkor időlegesen lassítják őket, amíg vissza nem áll az egyensúly.
A talajbaktériumok biokertészeti használatának két oka lehet. Az egyik, hogy nem elég biodiverz a baktériumflóra, vagy be akarjuk vonzani a gilisztákat (Algilbio), a másik, hogy le akarjuk bontani és át akarjuk alakítani, a növényi hulladékokat tápanyagokká (Agrin). Ezeknek is okszerű a használata, feleslegesen ne kezeljük a talajt! Léteznek más baktérium készítmények is, amelyeknél az állandó használatot javasolják, ebben az esetben azonban mesterségesen tartunk fenn egy baktériumflórát, akár tetszik az ottani ökoszisztémának, akár nem.
A “rovarölő” gombák (Artis Pro) a gyenge kitinpáncélzatú rovarokat (cseresznyelégy, diólégy, drótféreg, földibolha, tőzeglégy, stb.) és a fonalférgeket pusztítják el a talajban. Itt is csak akkor alkalmazzuk, ha biztosak vagyunk az adott kártevő jelenlétében!
A hasznos fonalféreg készítmények nagyon célzottan, csak egy-két meghatározott kártevőre hatnak, arra azonban magasan a leghatékonyabban. A Nematop a pajorokra és vincellérbogarakra, a Nemastar a lótücsökre, a Nemafence pedig az invazív meztelencsigákra. Ezek a legdrágábbak, ezért tényleg csak akkor van értelme használni őket, ha tuti biztosak vagyunk a kártevőben, viszont ezek biztosan nincsenek hatással semmi másra.
Mielőtt azonban mindent is elkezdenénk vásárolni és használni, elmondom az összefüggéseiket:
A gombaevő gombák (Tyra, Trifender) elpusztítják a rovarölő gombákat is (Artis Pro) ezért egy szezonban ugyanazon a helyen nem érdemes használni. Ha mégis szükségét érezzük, akkor előbb az Artist és rá egy hónappal a Tyrát.
A rovarölő gombák (Artis Pro) pedig elpusztítják a fonalférgeket, ezért egy helyen, egy szezonban ne használjuk, ha muszáj, akkor először a fonalféreg készítményeket (Nematop, Nemastar, Nemafence), majd egy hónappal később az Artist.
A Tyra és a fonalférgek akár együtt is kijuttathatók.
A baktérium készítményeinket semmi más nálunk kapható mikrobiológiai készítmény nem bántja.
A máshol kapható, mesterséges baktériumkészítményekkel a következő az összefüggés:
Az Agrinnal felesleges együtt használni, mert az Agrin a legerősebb lebontó baktérium és a többi elől elveszi a tápanyagokat.
Az Algilbio lényege, hogy egy gilisztahuuszból kivont természetes baktériumflóra, 60 feletti fajszámmal, amelyből lassan kiválogatódnak az adott talajba való, őshonos baktériumok, így javul a biodivaerzitás. Ha ehhez egy agresszív mesterségesen összeállított baktérium készítményt adunk folyamatosan, akkor azzal elnyomjuk a többi fajt, tehát teljesen értelmetlen a biodiverzitást külön támogatni.