Brigitta blue áfonya konténeres cserje
A Brigitta Blue fekete áfonya konténeres cserje bio szabadföldi termesztése kérdéses a magyar viszonyok között.
Tulajdonképpen alig van olyan talaj hazánkban, ahol jól érezné magát és normálisan teremne, akár vadon is.
Cserepekben biotermeszteni nem lehet, az ilyen megoldás maximum vegyszermentesnek tekinthető, ezért eddig nem is nagyon foglalkoztunk vele. Maga a gyümölcs azonban annyira egészséges és része a superfood kategóriának, hogy kidolgoztuk rá a bio készítményekkel és alapanyagokkal történő termesztéstechnológiát. Ha pedig feladjuk a biodinamikus , szigorú elveket, akkor már a legjobban termő, intenzív fajtát válasszuk, amely így megtermelhető.
A Brigitta Blue fekete áfonya pont ilyen. Erőteljes növekedésű, felfelé törő, erőteljes hajtásrendszert nevel. Termése nagy, halványkék, kemény és roppanós. Finom édes íze, enyhe savanyú beütéssel vegyül. Jól tárolható, a tárolás során megtartja ízét és textúráját. Késői érésű fajta, augusztus végén szüretelhető.
A népi gyógyászatban is használt erdei, vad áfonyánál, a nemesített fajták kevesebb hatóanyagot tartalmaznak, de ezerszer többet teremnek és jóval finomabbak, édesebbek. Amerikában már a második legfontosabb bogyós gyümölcs az eper után és mindent készítenek belőle. Érdekes, hogy fagyasztás és feldolgozás után finomabb, mert a lebomló csersavak miatt édesebb. Sajnos azonban az egészségünk szempontjából legfontosabb anyagok is lebomlanak ilyenkor.
Erdélyben, a Tátrában és mindenfelé a Kárpátokban a piros bogyójú, savanykás, de nagyon zamatos erdei áfonyát gyűjtik, a Brigitta Blue azonban. egy ún. magasbokrú áfonya (Vaccinium corymbosum), amely tömegtermesztésre alkalmas. Minden áfonya nagyon savanyú (4,3-5,3 pH) talajon terem. Van egy-kettő, amely bírja a kevésbé savanyú talajt, de a hazánkban általános meszes talajokat még az sem viseli el, teremni meg végképp nem fog, ha ilyen helyre ültetjük.
A Brigitta Blue áfonya konténeres cserje termesztése:
A Brigitta Blue nagy termőképességű, intenzív áfonyát ültessük nagy méretű dézsába, melyet savanyú, bio tőzeggel töltünk meg. Ehhez keverjünk Orgevit bio trágyát, terméshozáskor-éréskor pedig a DCM gyümölcsös bio trágyáját.
Ha szabadföldön szeretnénk kiültetni, akkor ássunk óriási gödröt és töltsük meg savanyú bio tőzeg és Orgevit bio trágya keverékével, majd a talajt takarjuk fenyőtűvel, esetleg tuja levéllel. Ezt a dézsás termesztésnél is érdemes alkalmazni.
A Brigitta Blue áfonya a hazai klímát jól bírja, bár a nagyon nagy napsugárzást nem szereti, ezért félárnyékben jobban szeret lenni. Bokra akár a 2 métert is elérheti, középerős növekedésű, de jó terméssel a 4-5. évtől számolhatunk. Onnantól erős metszést igényel. Megbízhatóan és rendkívül bőven terem. Gyümölcsmérete akár a 1,5-2 cm-t is elérheti. Bogyói teljes érésben sem potyognak, erősek, jól szállíthatók, fagyaszthatók. Alakjuk lapított gömb. A héj színe inkább világos kék, de a leve sötét bíborszínű. Érése: július-augusztus. Több menetben szüretelhető, igazi bőtermő kiskerti fajta, amiből biztosan jut télre fagyasztani is!
A brigitta blue áfonya konténeres cserje gyógyhatása:
A fekete áfonya a látásjavításban nagyon fontos. Kivonata a retina épségének megőrzése alkalmas a benne levő magas B-karotin és C-vitamin szint miatt. Az otthon préselt lé semmivel sem helyettesíthető, mert bármilyen feldolgozás során ezek az anyagoknak a szintje csökken. Nagyon sok ásványi anyag megtalálható benne, de magas flavonid tartalma tette leginkább kedveltté. Számos antioxidáns csoport megtalálható a gyümölcsében: antociánok, proantociánok, leukoantociánok, flavonolok, a pterostilbene nevű antioxidánsa például a vastagbélrák megelőzését segíti. A frissen szedett fekete áfonya 100 grammja mintegy 400 mg antocián-származékot tartalmaz.
Levele is nagyon fontos, ugyanis gyümölcsérés előtt myrtillint tartalmaz, amely képes a cukorbetegség tüneteit csökkenteni.
Gyümölcsfák és cserjék ültetése
A fák- és cserjék ültetésénél ugyanazokat a szabályokat kell betartani:
Legfontosabb, hogy minél nagyobb ültetőgödröt ássunk, vagy fúrjunk nekik. Első két évben leginkább csak azt a gödröt fogják benőni a gyökerek, tehát a felvehető tápanyag- és víz mennyiségét a laza talaj térfogata határozza meg. Mivel a növények is annál nehezebben törik át gyökereikkel a talajt, minél kötöttebb, ezért, kötött talajokon akár 1 m3-es gödör sem lehet indokolatlan, míg homokon elég lehet egy 50×50 cm-es.
A gödröt rétegelve töltsük vissza.
Eltérő a hozzáadott anyagok összetétele laza, homokos, illetve kötött talajok esetén.
Homokos talajok
Itt legfontosabb a vízmegtartás javítása és a szervesanyag tartalom növelése, ilyenkor a gödör aljára Alginitet terítsünk szét, amely megköti a vizet, így a kiszáradás esélyét csökkenti.
Következő réteg olyan növényi hulladék, amely nem gyümölcsfákról, vagy cserjékről származik (ezek átvihetnének fertőzéseket). A gödör 1/3-át töltse ki ez és oltsuk be Agrinnal, vagy Algilbióval. Az első hatalmas mennyiségű tápanyagot termel, így segítve az eredést, utóbbi pedig a talaj biodiverzitását növeli.
Következő réteg szerves trágya, például Orgevit és Kelaterra granulált (ha tápanyaghiányos a talaj) legyen. Ebből fánként 2-3 kg szükséges, cserjéknél 50-dkg.
Erről ITT tekinthet meg videót:
Kötött talajok
Ebben az esteben elsődleges a lazítás, azaz a talaj levegőzésének megteremtése. Ehhez a szemcseméretet kell növelni, amelyet homokkal, kőporral, vagy perlittel történő keveréssel lehet elérni. A rétegezés itt is hasonló, de kimarad az Alginit, amely maga is agyagos, visszatemetésnél pedig kevert földet használunk.
Az ültetőgödör kiásásakor nagyon fontos figyelni a talajlakó kártevőket, közülük is a cserebogár pajorokat és a vetési bagolylepke lárváit, a mocskospajorokat. Ha egy gödörben 2, vagy annál több pajort találunk, akkor mindenképpen talajfertőtelenítést kell végezni. Cserebogaraknál NEMATOP, mocskos pajoroknál NEMASTAR készítménnyel, vagy őszi ületetéskor, vagy következő tavasszal.
A fák és bokrok gyökerét ültetéskor érdemes áztatással kezelni. Ehhez készítsünk egy akkora edénybe, amelybe be tudjuk mártani a gyökerét, vizes oldatot. Tegyünk bele Kelaterra liguidet, amely a kiegyensúlyozott tápanyagellátást biztosítja a mellékgyökerek kifejlődéséig.
Az oldat másik összetevője a Kitozán, amelynek egy speciális hatása, hogy segíti a talajban levő mikorhizza gombák kapcsolódását a gyökerekhez, ezáltal megnövelve a tápanyafelszívás felületét és beintegrálva a növényt, az adott ökoszisztémába.
10 liter oldathoz számoljunk 50 ml Kitozánt és 50 ml Kelaterra liquidet.
Erről ITT tekinthet meg videót:
Amennyiben nem beállt biokertünk van, élő-, humuszos talajjal, akkor adhatunk hozzá plusz mikohizza gombákat is.
Nagyon fontos, hogy az általunk kialakított teljes technológia egységben működik jól. Az ebben használt élő szervezetek működését megakadályozza minden sejtméreg. Ilyenek a növényvédőszerekben levő kemikáliák, különösen a réz. A legfontosabb mikorbiológiai készítményeink hatását teljesen lerontja minden más, olyan baktériumkeverék, amelyet például a Greenman termékek tartalmaznak, ezért együttes használatukat nem javasoljuk!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.
Tanfolyamainkon pedig elsajátíthatja speciális biológiai növényvédelmi technológiáinkat.