HORPÁCSI TÍPUSÚ TARLÓRÉPA VEGYSZERMENTES VETŐMAG
A Horpácsi típusú tarlórépa vegyszermentes vetőmag gömbölyű, fehér, lila vállú tarlórépa. Szabadföldbe vethető július elejétől augusztus elejéig késő őszi betakarításra. Gyorsan nő, kiválóan tárolható.
A tarlórépa a nyugat európai országokban divatos, egészséges zöldségek, amelyeket nyersen és főzve egyaránt fogyasztanak. Hazánk nyugati tájaink a mai napig gyakran savanyítják.
Nyugat-Európában azonban számos fajtáját termesztik és nagyon változatosan használják fel.
Ezek gyakran nagy méretű, semleges ízű gyökérzöldségek, amelyeket fogyasztanak nyersen, párolva, pürének, sütve, főzve.
A reform táplálkozásban vezető szerepet tölthet be, mert kitűnő élettani hatása mellet szinte minden diétába beilleszthető.
Kiskertben egész éven át április 1-től augusztus 20-ig, másodnövényként július 15. és augusztus 20. között vetjük 1-2 cm mélyen.
Főzelékként, rántva, nyers salátaként, savanyúságként, szárítva és retek helyett fogyaszthatjuk. A téli, kora tavaszi hiányidőszakban friss vitaminforrás. Kímélő ételnek is kiváló.
Termesztés szempontjából a tarlórépa is minden gyökérzöldség a porhanyós, inkább homokos talajokat kedveli. Nagy előnyük azonban hogy a petrezselyemmel, sárgarépával szemben a kötött talajt is egész jól tolerálják. Ez tette lehetővé, hogy fő termőterületük a Dunántúl lett.
Az öntözést meghálálják, de jól tolerálják az ingadozást is.
Vetés szabadföldbe: március eleje-április végéig, június eleje-június második fele
Betakarítás ideje szabadföldön: június eleje-július végéig, október eleje
Tartalom: 50g
A HORPÁCSI TÍPUSÚ TARLÓRÉPA BIOLÓGIAI NÖVÉNYVÉDELME
Kifejezetten edzett növények, melyeknek kevés betegsége és kártevője van. Gombás és bakteriális betegségek nemigen bántják.
A leveleken néha tapasztalható lyukacsosodás egy gombabetegség miatt lép fel. Ennek kitűnő ellenszere a Polyversum nevű élő gomba készítményünk. Az esetek többségében azonban erre sincs szükség a termesztéshez.
Általánosságban elmondható, hogy leginkább a talajlakó kártevők veszélyeztetik a tarlórépa egészségét, hiszen a föld alatti tárolórészüket esszük meg, ami ugye nekik is táplálékuk. Egységesen az ARTIS nevezetű bio rovarölő gombát használjuk talajfertőtlenítésre biogazdaságokban.
A használatáról nézze meg videónkat:
A tápanyagellátásnál törekedjünk arra, hogy már a vetőmag lehetőleg komposztos földbe kerüljön, vagy komposztált trágyát adjunk nekik, mert ha túl sok nitrátot kapnak, akkor azt hajlamosak a gyökérben raktározni, így a túlságosan magas lesz a nitráttartalmuk.
Ezt úgy tudjuk megakadályozni, hogy inkább komposztot, baktériumtrágyákat (pl.: Algil-Bio) és fermentált trágyákat (Kertmester) dolgozzunk be a talajba, valamint ültessük pillangós elővetemény után.
VEGYSZERMENTES VETŐMAGOK
A Biokiskert kezeletlen, azaz csávázatlan vetőmagjai olyan nagy múltú vetőmag előállító cégektől származnak, amelyek minden esetben igazolják a vetőmag származását és vegyszermentességét. Ennek a tényét a tasakon saját jelöléssel feltüntetjük. Biogazdálkodók számára mi szolgáltatjuk a minősítő szervezetek által elfogadott formában az erről szóló igazolást. Ehhez a vásárláskor jelezni kell, hogy ökológiai gazdálkodásban kerül felhasználásra a vetőmag.
A vegyszermentes vetőmag nem ökológiai gazdálkodásból származik és nem elsősorban ellenálló képességre szelektált. Az anyanövényeknél a vetőmagtermelők még vegyszeres növényvédelmet használtak, a termésérés időszakában viszont már nem kezelték, illetve a vetőmagok tisztítása, szárítása után sem vonták be semmilyen biogazdálkodásban nem engedélyezett anyaggal.
Ezekből a vetőmagokból nem származik szermaradvány a belőlük termelt növényben, de nem bio vetőmagok!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.