Mángold duo vegyszermentes vetőmag
A Mángold duo két fajta mángold vetőmagot tartalmaz. A Lucullus és a Rhubarb Chard (Piros levélnyelű) fajtákat.
Lucullus mángold:
A Lucullus mángold bio vetőmag hatalmasra (70-80 cm) növő sárgászöld, fodros levelű mángold. A vékony erezetű levél és a levélnyél egyaránt ízletes, nem kell tisztítani, mint a spenótot. Bőtermő, kiadós kettős hasznosítású (levél és levélnyél) fajta.
A Rhubarb Chard (Piros levélnyelű mángold:
A Mángold piros nyelű vegyszermentes vetőmag vörös bordájú, magas fajta, hosszan betakarítható. Szabadföldi és fóliás termesztésre.
A mángoldról:
A leveleket szedjük kívülről befelé. Fogyasszuk mind a leveleket, mind a szárakat. A levéllemezt spenótszerűen, vagy fokhagymával párolva köretként szokták készíteni míg a vastag fehér levélnyelet spárgaszerűen.
Ha ősszel szeretnénk szedni, július elején vessük, a későbbi vetés csak fóliában, üvegházban telel át.
Aki a spenótot szereti, a mángoldot is fogja. Latin neve Beta vulgaris subsp. vulgaris var. cicla jelzi, hogy a cékla legközelebbi rokonáról van szó. A spenótimádóknak azért hasznos, mert íze hasonló, és június-júliustól a fagyokig szedhetjük, amikor spenót már rég nincsen. Fura, hogy még mindig elég ismeretlennek számít, pedig már i.e. termesztették Ázsia egyes vidékein, a görögök és a rómaiak egyik kedvenc főzelék- és gyógynövénye volt, sőt néhány száz évvel ezelőtt még nálunk is gyakran előfordult a kertekben. Aztán valahogy feledésbe merült, pedig az egyik legegyszerűbben tartható növény.
Ideje hát, hogy rehabilitáljuk!
A mángold vetését általában április második felében javasolják, mert 9 °C-on csírázik, és a hideget nem bírja, de a mostani időjárást nézve talán korábban is lehet próbálkozni vele. Az egyelést szabad földbe vetve sem lehet elkerülni, de később annál kevesebb a gond vele.
A talajt illetően nem túl válogatós, bár a meszes, humuszos közeget jobban kedveli. Napos helyre ültetve szépen fejlődik, főleg, ha elég vizet is kap. Ezért eleinte érdemes mulcsozni körülötte a talajt, hogy a víz ne párologjon el, később már a levelei gondoskodnak erről.
A második évben aztán virágzik és magot érlel, olyankor levelei elsatnyulnak.
Jelentős mennyiségű A-, B1-, B2- és C-vitamint, oxál- citrom- és almasavat, káliumot, kalciumot, vasat, foszfort és magnéziumot, ezen kívül cukrot, és a könnyű emészthetőséget segítő pektineket tartalmaz. Levelét a spenóthoz hasonlóan, vagy a káposztalevél mintájára hússal, zöldséggel töltve főzhetjük, levélnyelét rántani, párolni, főzni szokták, akárcsak a spárgát. Ma már elég sok fajtája elérhető, mindenki válogathat kedvére.
Vetés szabadföldbe: április második fele-július végéig
Betakarítás ideje szabadföldön: július első felétől november első feléig
Tartalom: 2 × 4 gramm
A MÁNGOLD BIOLÓGIAI NÖVÉNYVÉDELME
Vetéskor célszerű Artis nevű élő gomba készítményünkkel fertőtleníteni a talajt a benne élő kártevők (gyökértetvek, káros fonalférgek, pajorok) ellen.
Biokertben vírusos és bakteriális betegségek ritkán sújtják a mángoldokat. Kedvezőtlen viszonyok (pl.: félárnyék) esetén felléphet lisztharmat, amely ellen legkönnyebben narancsolajjal (PrevB2) védekezhetünk, amely a levéltetveket is gyéríti.
A leveleken néha tapasztalható lyukacsosodás egy gombabetegség miatt lép fel. Ennek kitűnő ellenszere a Polyversum nevű élő gomba készítményünk. Az esetek többségében azonban erre sincs szükség a termesztéshez
A mángold a tápanyagot meghálálja, de képes nitrátokat betárolni, ezért frissen trágyázott talajba ne vessük. Sokkal jobb megoldás alá komposztot, baktériumtrágyákat (pl.: Algil-Bio) és fermentált trágyákat bedolgozni. A talaj nitrogénellátottsága nagymértékben meghatározza a termésmennyiséget, a kálium a betegség-ellenálló képességére és a hidegtűrésére van kedvező hatással. A félmikro elemek közül, más zöldségfélékhez képest nagyobb mennyiséget a vasból és a magnéziumból vesz fel. Ennek a harmonikus pótlására szükség esetén a KERTMESTER fermentált bio trágyánk alkalmas.
VEGYSZERMENTES ZÖLDSÉG VETŐMAGOK
A Biokiskert kezeletlen, azaz csávázatlan vetőmagjai olyan nagy múltú vetőmag előállító cégektől származnak, amelyek minden esetben igazolják a vetőmag származását és vegyszermentességét. Ennek a tényét a tasakon saját jelöléssel feltüntetjük. Biogazdálkodók számára mi szolgáltatjuk a minősítő szervezetek által elfogadott formában az erről szóló igazolást. Ehhez a vásárláskor jelezni kell, hogy ökológiai gazdálkodásban kerül felhasználásra a vetőmag.
A vegyszermentes vetőmag nem ökológiai gazdálkodásból származik és nem elsősorban ellenálló képességre szelektált. Az anyanövényeknél a vetőmagtermelők még vegyszeres növényvédelmet használtak, a termésérés időszakában viszont már nem kezelték, illetve a vetőmagok tisztítása, szárítása után sem vonták be semmilyen biogazdálkodásban nem engedélyezett anyaggal.
Ezekből a vetőmagokból nem származik szermaradvány a belőlük termelt növényben, de nem bio vetőmagok!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.