Mezőtúri birs szabadgyökerű gyümölcsfa oltvány
A Mezőtúri birs szabadgyökerű gyümölcsfa oltvány mezőtúri birs tájfajta, hazai tájszelekció során Brózik Sándor emelte ki.
Érés/ fogyasztási idő: szeptember végétől szedhető, januárig fogyasztható.
Termőképesség: Korán virágzik, de fagyoktól ritkán károsodik. Önmeddő, egy időben virágzó porzó párja a Bereczki bőtermő. Korán termőre fordul, termőképessége kiváló. Fajlagos terméshozam tekintetében a vizsgált fajták között a legjobb.
Gyümölcse: szabályos gömb alakú, vagy kissé kúpos, alig bordázott, kicsi (200-230 g). A gyümölcs felső része sokszor rövid nyakban hirtelen elkeskenyedik. Kocsánymélyedése kicsi, csészemélyedése közepes, hengeres. Húsa szilárd, alig kövecses, feltűnően jó illatú és zamatú.
Leírása: fája középerős növekedésű. Koronája ritka, felfelé törő. Vesszői hasonlítanak a Konstantinápolyiéhoz, de színük világos zöldes barna. Levelei tojásdadok, hegyesek, közepes méretűek, színük szürkészöld. A levélnyél középhosszú. A termőnyársak levelei is közepes méretűek.
Felhasználás: befőtt, ivólé, birs sajt, lekvár
Alany: vadkörte magonc
A birs BIOKERTI NÖVÉNYVÉDELME:
A birs leggyakoribb kártevője, az almamoly. Ellene védekezni kell, aminek elsődleges oka nem is az alma “kukacossága” amelyet a molyok hernyói okoznak, hanem az általuk ejtett seben keresztül befertőző monília. A birsnél elsődlegesen a gyümölcsmonília jelenkezik, ami ugyan nem jár hajtáselhalással és fapusztulással, de kevés idegesítőbb dolog van, mint az érés kezdetekor, tömegesen lerohadó termés.
A védekezés immár csak petefürkészekkel is megoldható, de a teljes biztonsághoz érdemes az első petefürkész kapszula kihelyezése előtt egy Dipel, bakteriális készítménnyel permetezést beiktatni.
A monília elleni védelem fertőzött területeken mindenképpen indokolt, de erre is van biológiai megoldás. Ez már fertőzött, idős fákon is működik és képes tünetmentesen tartani őket.
Tél végi-kora tavaszi metszés után erős lemosó permetezésben (szigorúan rügypattanás előtt!!!!) adjuk narancsolajos készítmény (Wetcit) és beteg fák esetén bioban engedélyezett réz hatóanyagú készítményt (Cuproxat). Utána virágzáskor fertőtlenítsük a talajt Trifender Pro gombaölő gomba készítménnyel.
Polyversum gombaölő gombával pedig kétszer, egyszer nyár elején, egyszer pedig a gyümölcsérés kezdetén permetezzünk.
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.
Tanfolyamainkon pedig elsajátíthatja speciális biológiai növényvédelmi technológiáinkat.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.