Orange sütőtök vegyszermentes vetőmag
Az Orange sütőtök vegyszermentes vetőmag melegkedvelő, körte alakú sütőtökfajta, íze kellemesen édeskés.
Futó indájú, termése kb. 30 cm hosszú, tömött húsú, magháza kicsi. Húsa sárgás-narancs színű, aromás illatú.
A termés súlya kb.2,5 kg. Ősszel nem szabad korán leszedni, akkor viszonylag sokáig eltartható.
1960-ban nemesítették a Massachusetts Mezőgazdasági Kísérleti Állomáson vad afrikai sütőtökökből. Tenyészideje 85-95 nap.
Széles körben ismert és termesztett a világ minden táján, mind az öt kontinensen.
Úgy tartják ez az egyik legjobb sütőtök a világon, kiváló mogyorós ízű, édes, vajas, sűrű, narancssárga húsú, és téli tárolásra egyszerűen a padlón a folyosón is kibírja, de nem olyan sokáig, mint a régi magyar fajták, mert vékonyabb héja érzékenyebb a bakteriális tárolási betegségekre.
A pézsmatökök családjába tartozik. Nevezik orange töknek, bécsitöknek, tamburatöknek vagy olasztöknek is. Romániában: doblec, erdélyben elterjedt neve még az „úritök”. Ismert sonkatök, bébitök néven is. A tök termés alakja jellegzetes, a kocsánytól távolabbi vége kiszélesedő. Húsa a sok karotintól élénk narancssárga.
Szinte kizárólag sütőtök formájában használják az orange tököket, amelyek, majdnem teljesen kiszorították az óriástök sütni való fajtáit.
Termése 5-6% cukortartalmú, így édesebb az óriás tököknél, eltarthatósága viszont meg sem közelíti azt. Vékonyabb héjuk miatt ezek a fajták egyébként is kevésbé eltarthatók, de bizonyos tárolás alatti bakteriális betegségek is erősen sújtják, ezért maximum decemberig érdemes számolni vele kisüzemi tárolásban.
Magas hőmérsékletet és jó, tápdús talajt igényel.
A tápanyagok közül elsősorban a kálium határozza meg a cukortartalmát, ezért érdemes Gyümölcsözön fermentált bio trágyánkat tenni alá fészekbe, mert annak emelt káliumtartalma van.
Helyrevetés esetében a karógyökere mélyre hatol, eléri a 80-110 centiméteres mélységet is, hajtásrendszere pedig leginkább az uborkáéhoz hasonlít. Termeszthetjük támrendszer mellett, de támrendszer nélkül is. A dísztök kelés után nagyjából 30-40 centiméteres magassági nő felfelé, ha eléri ezt a magasságot, akkor lefekszik.
Érdekesség, hogy a termésüregben található magvak 7-8 évig is megtartják csírázóképességüket és második évben jobban kelnek mint közvetlenül a magfogás után.
Vetés szabadföldbe: május első fele-május végéig
Betakarítás ideje szabadföldön: szeptember második felétől október végéig
1 g
A sütőtök biológiai növényvédelme
Vetés előtt érdemes Polyversum nevű élő gomba készítményünkkel kezelni a vetőmagot.
Elsősorban a lisztharmat okozhat gondokat, amit a Prosilicon speciális lúgos, természetes szilikát alapú készítményünkkel lehet megoldani. Ennek a készítménynek további előnye, hogy a benne található speciális szilikát ásványok beépülnek a bőrszövetbe és erősítik azt, így a repedés és bakteriális fertőzések ellen is védi a termést.
Az olyan kifejezetten tökfélékre jellemző gombás betegségek ellen, mint például a fuzáriumos hervadás, kladospóriumos , kolletotrichumos betegségek és a tökperonoszpóra, elsősorban agrotechnikával védekezünk, azaz vetésváltással, ellenőrzött vetőmag használatával. Amennyiben mégis fellép valamelyik fertőzés, akkor a beteg növényt távolítsuk el, az egészségeseket pedig megelőzésként kezeljük Polyversum nevű élő gomba készítményünkkel.
A vírusok ellen kizárólag a levéltetvek rajzásának akadályozásával lehet védekezni, mert azok viszik át. Ezt sárga ragadós lapokkal tudjuk megtenni.
Vegyszermentes vetőmagok
A Biokiskert kezeletlen, azaz csávázatlan vetőmagjai olyan nagy múltú vetőmag előállító cégektől származnak, amelyek minden esetben igazolják a vetőmag származását és vegyszermentességét. Ennek a tényét a tasakon saját jelöléssel feltüntetjük. Biogazdálkodók számára mi szolgáltatjuk a minősítő szervezetek által elfogadott formában az erről szóló igazolást. Ehhez a vásárláskor jelezni kell, hogy ökológiai gazdálkodásban kerül felhasználásra a vetőmag.
A vegyszermentes vetőmag nem ökológiai gazdálkodásból származik és nem elsősorban ellenálló képességre szelektált. Az anyanövényeknél a vetőmagtermelők még vegyszeres növényvédelmet használtak, a termésérés időszakában viszont már nem kezelték, illetve a vetőmagok tisztítása, szárítása után sem vonták be semmilyen biogazdálkodásban nem engedélyezett anyaggal.
Ezekből a vetőmagokból nem származik szermaradvány a belőlük termelt növényben, de nem bio vetőmagok!
Rendszerben gondolkodunk!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.