Starozagorski póréhagyma bio vetőmag
A Starozagorski póréhagyma bio vetőmag nagyon kedvelt, igen gyorsan növő fajta.
Nagyon szép, karcsú, akár 60 cm-es szárat nevel.
Nyári és őszi termesztésre is kiváló választás.
Fagyérzékeny, nem telel át.
A póréhagyma (Allium porrum) az emberiség egyik ősi kultúrnövénye. Eredeti vadonélő formája mára csak elvétve található meg a mediterráneumban.
Magvetéssel és palántázással egyaránt szaporítható növény.
a Starozagorski póréhagyma Környezeti igénye:
Termesztéséhez leginkább a közepesen kötött, tápanyagban gazdag talaj a megfelelő. A pórét rendszeresen kell tápanyaghoz juttatni, de ne essünk túlzásokba, mert elveszti finom aromáját, enyhén fűszeres, édeskés ízét.
A magvetésre ideális a március hónap. A magok csírázása és a növény növekedése 5 °C felett indul meg. Vetését 2 cm mély árokban végezzük 25 cm sortávolsággal. A kikelt egyedek ritkítását fokozatosan végezzük. Fiatal növényeknél 5 cm kifejlett növényeknél 10–15 cm tőtávolság az optimális.
A legjobb minőségű pórét palántáról nevelhetjük ki.
Legjobb termést az április második felében, május elején kiültetett palántákból érhetjük el, egész május, június folyamán, sőt július elején is kiültethetjük. A palántát akkor ültetjük ki, ha már van 3-4 valódi levele és 3-5 mm vastag. Kiszedése előtt jól megöntözzük, majd óvatosan kiemeljük, gyökereit 15-20 mm-re, leveleit pedig egyharmadával visszavágjuk. Palántát a kivetett növények egyelésével is nyerhetünk.
A biogazdaságokban egy meglehetősen egyszerű formáját alkalmazzuk az ún.: halványításnak, azaz a fehér rész megnövesztésének. A 10-15 cm hosszú palántáknak -napsütötte helyen- ásunk egy jó mély (40 cm) árkot. beletesszük 10-15 cm-enként őket, majd az aljába néhány cm föld visszatöltésével szépen elültetjük. Az árok szélre közvetlenül végig felhalmozzuk a kiásott földet. Amikor a növények elérik a gödör szélét, akkor hetente egy kis földet visszatöltögetünk rá, akár erős öntözéssel bemosva. Felszedéskor óvatosan ásóval mélyről kifordítjuk a hosszú, fehér póréhagymákat.
A Starozagorski póréhagyma magokat lehet vetni helybe is. Egymástól 25 cm távolságra sekély árkokat húzunk. A mélység kb. 2 cm. Amikor gyufaszál vastagságú, kiegyeljük, de előtte locsoljuk be a sorokat. A végleges távolságot 10-15 cm fokozatos egyeléssel érjük el.
A hagymák közül talán ez igényli a legtöbb vizet, eleinte sokat locsoljuk, de augusztus-szeptember után már nem kell öntözni.
Élettani hatása igen kedvező, magas az ásványi anyag tartalma, és számottevő mennyiségű vitamin található benne. Az íze és szaga viszont nem annyira intenzív mint például a vöröshagymáé.
a Starozagorski póréhagyma Felhasználása:
A Starozagorski hagymát egyaránt fogyasztjuk nyersen, főve, sütve vagy szárítva. Felhasználják díszítő elemnek, salátaként, levesekben vagy fűszernövényként, de mint önálló köret is megállja helyét.
Nagyobb mennyiségben tartalmaz B6-vitamint, C-vitamint, K-vitamint és folsavat. Ásványi-anyag tartalmánál érdemes megemlíteni a vasat, foszfort, káliumot és magnéziumot. Nagyobb mennyiségben tartalmaz allicint, amely antibakteriális hatású kénvegyület.
Hasznos tápanyagtartalma mellett jótékony hatással bír, az emberi szervezet vízháztartására, koleszterinszintre és magas vérnyomásra.
Vetés szabadföldbe: március első fele-március végéig
Sortáv: 30-40 cm, soron belüli távolság: 15-20 cm.
Betakarítás ideje szabadföldön: július első fele-november végéig
Tartalom: kb. 0,6 g mag
Ezermagtömeg: 3,28 g
A Starozagorski póréhagyma BIOLÓGIAI NÖVÉNYVÉDELME:
Vetéskor célszerű Artis-Pro nevű élő gomba készítményünkkel fertőtleníteni a talajt a benne élő kártevők (hagymalégy, gyökértetvek, szárfonalférgek, pajorok) ellen.
Legfőbb károsítója a hagymalégy, melynek lárvája okozza a “kukacos” hagymát. A faj egyedei báb alakban telelnek a talajban és évente 2-3 nemzedékük van. Az imágók első rajzása a korai cseresznye virágzásával esik egybe. Tojásaikat a hagymalevelek tövére rakják.
A lárvák bejutnak a hagyma levelébe és azon keresztül a hagymafejbe. Legjobb megoldás a sárgarépával vegyes telepítés, ugyanis a répalégy utálja a hagyma szagát, a hagymalégy pedig a répáét, ami egy kölcsönös pozitív hatást jelent a két növényfaj számára.
Biokertben gombás és bakteriális betegségek ritkán sújtják a hagymát. Kedvezőtlen viszonyok (pl.: félárnyék, túlzott pára) esetén felléphetnek különböző kórokozó gombák. Leggyakoribb a hagyma peronoszpóra és a fuzárium. Ezek ellen megelőzésként tökéletes a AMAZON élő gombaölő gomba készítményünk. Amennyiben már hervadásos tünet tapasztalható (fuzárium), akkor Tyra gombaölő gomba készítményünkkel érdemes speciális kezelést végezni.
A hagyma a tápanyagot meghálálja, de képes nitrátokat betárolni, ezért frissen trágyázott talajba ne vessük. Sokkal jobb megoldás alá komposztot, baktériumtrágyákat (pl.: Agrin, vagy Algil-Bio) és fermentált trágyákat (Orgevit) bedolgozni.
REINSAAT VETŐMAGOK
A ReinSaat KG-nál a vetőmagok biodinamikus gazdálkodásból származnak. A nemesítés kifejezetten az ellenállóképesség fokozását veszi célba.
Az általuk előállított vetőmagokból sokkal edzettebb, ellenállóbb növények nevelhetők, mint az egyéb nagyüzemi vetőmag előállító cégek magjaiból. A ReinSaat növényei a legalkalmasabbak kiskerti bio termesztésre.
A csírázóképességre saját, speciális előírásokat is használnak, a hatóságilag előírtakon felül, így ezeknek a vetőmagoknak az átlagosnál jobb a kelési aránya. Egészséges, ellenálló növényeket nevelhetünk belőlük.
Cégünk folyamatos szakmai kapcsolatban áll az előállító ReinSaat céggel és a vetőmag előállítást is nyomon követjük, ellátjuk márka képviseletüket.
Vetőmag visszafogásra ezek a legalkalmasabb növények!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.
Tanfolyamainkon pedig elsajátíthatja speciális biológiai növényvédelmi technológiáinkat.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.