Tiny Bok Choi ázsiai saláta bio vetőmag
A Tiny Bok Choi ázsiai saláta bio vetőmag Ázsiából származó leveles zöldség.
Különleges fajta Kínából. Az aranyos 10 cm-es magasságával a bok choi miniatűr változata ideális egészben, párolva vagy hagyományosan ramenben történő sütéshez. Termesztése nagyon könnyű és gyors akár az ablakpárkányon is. A vetés után 28 nappal lehet betakarítani, gyorsabban, mint a hónapos retket!!!
Könnyen termeszthető, gyorsan növő levélzöldség. Nagyon rövid tenyészideje miatt figyelni kell, hogy zsengén szedjük, ne hagyjuk megöregedni.
Hasonlít az ismertebb Pak Choi-ra, de sötétzöld levelei kanálszerűek, hosszú fehér száron. Ez egy miniatűr változat.
Kellemes, enyhe fűszeres aromája kicsit intenzívebb, mint a Pak choi-é.
Ideális wok ételekhez, sütve nagyon dekoratív és ízletes.
A Tiny Bok Choi ázsiai saláta másodnövényként is termeszthető. A kora őszi fagyokat, mínusz 5 °C-ig még elviseli, ez alatt azonban már elfagy. 10 °C feletti hőmérsékleten fejlődik egyenletesen, ám jól tűri az időjárási frontokat is. De ha a hőmérséklet tartósan 10 °C alatt marad, megindul a magszár képződése.
A Tiny Bok Choi ázsiai saláta KÖRNYEZETI IGÉNYe:
Fényigényes, kisebb és nem tartós árnyékot még elvisel, de gyors növekedést csupán napfényes területen várhatunk.
Mint minden káposztaféle, a bordás kel is vízigényes. Rövid, mintegy két hónapos tenyészideje alatt ügyeljünk arra, hogy ne szenvedjen vízhiányt, mert a levélnyelek veszítenek zsengeségükből és a növekedése is elhúzódik. Párás mikroklímát kedvel.
A Tiny Bok Choi ázsiai bio saláta a gyorsan melegedő, laza talajtípusokat (homokos vályog-, hordalék-, kerti talaj stb.) szereti. Erősen kötött talajú, nedves, hideg területeken csak őszi-nyári termesztése ajánlott. A szélsőséges talajtípusok kivételével valamennyi kertbe ültethetjük. Tápanyagigénye közepes. Igazán bő termést szerves trágyázott területről várhatunk.
A kitavaszodást követően, általában március közepétől vethetjük vagy palántázhatjuk a Tiny Bok Choi ázsiai saláta magjait. A magok nagyon gyorsan kicsíráznak, ezért a helyrevetés célszerűbb. 10-20 cm-es sortávolságra 5-10 cm-enként szórjuk a magokat, majd vékonyan takarjuk be. A talajt a vetéstől kezdve végig tartsuk nyirkosan.
A zsenge állapotban lévő, növényeket folyamatosan szedjük. Laza talajból, óvatosan körülfogva, könnyen kihúzhatjuk, kötöttebb helyeken késsel vagy metszőollóval vágjuk ki, vigyázva, hogy a levélnyeleket ne sértsük meg, s ne vágjunk bele.
A Tiny Bok Choi ázsiai saláta hajtatása melegházban és fólia alatt lehetséges, a kínai kelhez hasonlóan.
Nyersen, salátának, sütve, vagy főzve is használhatjuk, enyhén fűszeres íze van.
Vetés szabad földbe: március eleje-április közepe, vagy július második fele-augusztus első feléig
Betakarítás ideje szabad földön: május-június, vagy szeptember második felétől október végéig
Ezer szem tömege: 4,73 g
Tartalma: 1 g
AZ ÁZSIAI BIO SALÁTÁK BIOLÓGIAI NÖVÉNYVÉDELME
Az ázsiai saláták legjelentősebb kártevője a földibolha, amely apró lyukakat rág a levélbe.
A magokat nedves csávázással érdemes előcsíráztatni/csávázni AlgilBio-val
Egy beállt biokertben valójában nem is kell védekezni a bakteriális és gombás betegségek ellen.
Legfőbb kártevőik a földibolhák, ezért nyári rajzási időszakukban csak rovarháló, vagy fátyolfólia alatt érdemes próbálkozni a termesztésével, a valódi biós megoldás azonban a nyári szezon kihagyása. Az esetleg lerakott peték miatt mindenképpen javasolt az ARTIS PRO használata, talajfertőtlenítésként, de a már ottlévő rovarokat is jelentősen gyéríti év közben.
Fokozottan ügyelni kell a vetésváltásra, hogy ne szaporodjanak fel ezek a kártevők az évek során! A talaj tetejére szórhatunk fahamut is, mert az kissé távol tartja ezeket a kártevőket.
A földibolhákra a Neem fa biológiai növényvédelmi kivonata a NeemAzal is használható, de nagy rajzások idején sajnos nem elegendő.
Az ázsiai bio saláták termesztése során gondot okozhatnak a csigák. Ellenük tökéletes megoldás a Nemafence Phasma, hasznos fonalféreg készítmény, de használható csapdázásos gyérítés, vagy futókacsa.
A Nemafence Phasmával történő védekezésről itt tekinthet meg videót: