Turbolya bio vetőmag
A Turbolya bio vetőmag egynyári fűszernövény.
A Turbolya (Anthriscus cerefolium) az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó egyéves növény. Géncentruma Délkelet-Európa, Elő-és Közép Ázsia. Erdőszéleken, akácosokban, hűvösebb, nedvesebb helyeken tavasszal tömeges előfordulású. Magassága 20-70 cm, szára elágazó. Világoszöld levelei szárnyasan összetettek, kellemes, intenzív ánizsillatúak. Ernyővirágzata kis, fehér virágokból áll, termése ikerkaszat.
A zamatos Turbolyát a tradicionális gyógyászatban is használták, teáját vese-hólyagbántalmakra, emésztőszervi panaszok ellen fogyasztották. Gyógyhatását illóolajtartalmának (fő komponensek: metilklavikol), flavonoidjainak köszönhetjük. Antioxidáns aktivitását farmakológiai, kémiai vizsgálatokkal is igazolták. Figyelemreméltó a zamatos turbolya hatóanyagainak szabadgyökfogó hatása, különösen a herbából készített kivonat esetében.
Fűszernövényként a zamatos Turbolyát kellemes, ánizsos íze miatt levesek, tojásételek (pld. omlett), krémes mártások ízesítésére használhatjuk. A fines herbes keverék részeként gyakran más, aromás zöldfűszerekkel, petrezselyemmel, tárkonnyal, metélőhagymával együtt alkalmazzák. A ‘bouquet garni’ egyik komponense. Fontos, hogy a turbolyát csak a főzés végén adjuk az ételhez, mert aromája hő hatására gyengül.
a turbolya Gondozása
A zamatos Turbolyát félárnyékos helyen, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajon termesszük. Vízigényes, száraz időszakban hamar elvirágzik és magot hoz. Magról szaporítjuk, a vetés optimális ideje augusztus vége. Áttelelő egyévesként neveljük, a virágozni, magot érlelni meghagyott tövekről szépen terjed magától is. Elvirágzás után, ha zöldjét még szedni akarjuk, vágjuk vissza. A növény gyorsan fejlődik, a vetést követően 8 hét múlva már szedhetünk róla a leveleket. Jól tűri az ismételt visszavágást.
Vegyeskultúrás kertben a saláta szomszédjaként gátolja a lisztharmatfertőzést és erőteljes illata riasztja a csigákat, levéltetveket és hangyákat a veteményben.
Vetés ideje szabadföldbe: március eleje-június vége
Betakarítás ideje szabadföldön: április második felétől október első feléig
Tartalom: kb. 250 mag
Ezermagtömeg: 1,49g
Biológiai növényvédelem
A levélzöldségek fő károsítói a a meztelen csigák. Ellenük legegyszerűbben csapdázással tudunk védekezni, melyet az alábbi videó mutat be:
Amikor azonban megjelennek és kezdenek elszaporodni a spanyol csigák (narancs-barna színű meztelencsigák), akkor már csak az indiai futókacsa, vagy Nemaslug készítmény hozhat megoldást.
Egyéb talajlakó rovarok is okozhatnak néha gondot, ilyenek például a pajorok, drótférgek. Ellenük érdemes lehet a vetést megelőzően ARTIS-Pro rovarölő gombakészítményt használni.
A levéltetvek időszakosan okozhatnak problémát a Turbolya növényben, de ellenük legfeljebb a WETCIT narancsolajos készítményünket használjuk extrém rajzás esetén, ami lisztharmat ellen is hatékony.
REINSAAT VETŐMAGOK
A ReinSaat KG-nál a vetőmagok biodinamikus gazdálkodásból származnak. A nemesítés kifejezetten az ellenállóképesség fokozását veszi célba.
Az általuk előállított vetőmagokból sokkal edzettebb, ellenállóbb növények nevelhetők, mint az egyéb nagyüzemi vetőmag előállító cégek magjaiból. A ReinSaat növényei a legalkalmasabbak kiskerti bio termesztésre.
A csírázóképességre saját, speciális előírásokat is használnak, a hatóságilag előírtakon felül, így ezeknek a vetőmagoknak az átlagosnál jobb a kelési aránya. Egészséges, ellenálló növényeket nevelhetünk belőlük.
Cégünk folyamatos szakmai kapcsolatban áll az előállító ReinSaat céggel és a vetőmag előállítást is nyomon követjük, ellátjuk márka képviseletüket.
Vetőmag visszafogásra ezek a legalkalmasabb növények!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
A FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.
Tanfolyamainkon pedig elsajátíthatja speciális biológiai növényvédelmi technológiáinkat.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.