ÚJFEHÉRTÓI FÜRTÖS MEGGY konténeres GYÜMÖLCSFA
Az Újfehértói fürtös meggy magyar tájfajta. Pethő Ferenc 1970 ben Újfehértónál fedezte fel.
Alany: Sajmeggy magonc
Érés / fogyasztási idő: július eleje
Termékenyülés: jól termékenyül, öntermékeny (nem porozza a Kántorjánosi, Debreceni bőtermő)
Termőképesség: rendszeresen, bőven terem, korán termőre fordul
Felhasználás: főzve, befőtt, lekvár, pálinka
Ajánlott termőtáj: országszerte ajánlható
Növényvédelem: edzett, moníliára mérsékelten érzékeny
Termesztése: Virágzása kései.
Leírás: Virágai korán nyílnak, termékenyülési viszonya ismeretlen. Célszerű más fajtákkal együtt ültetni. Fája erősen fölfelé növekszik, az új hajtásokat az erős szél kitörheti. Koronája viszonylag kicsi.
Gyümölcse: Termése nagy vagy igen nagy (18-23 mm), lapított gömb. Felszíne fénylő bordópiros. Húsa kemény, vérpiros, nem annyira festő levű. íze édes-savas, harmonikus.
A meggy mint gyógynövény is felhasználható. A gyümölcséből készült cukros befőtt enyhe hashajtó hatású, a kocsányából készült gyógytea köhögéscsillapító, ugyanakkor hörghurutra és gyomorbántalmak kezelésére is kiváló. Nagyon jelentős a kálium tartalma is. Rendkívül magas az antioxidáns tartalma, ezért rák megelőzésben fontos lehet a nyersen illetve fagyasztott formában való fogyasztása.
Konténeres gyümölcsfáinkat Székely Gyöngyvér neveli, nagy cserépben, biokerti komposztos, trágyás talajban, saját biológiai növényvédelemmel. Ezek a fák biotermesztésre előneveltek és jövőre már mutatják termésüket!
Újfehértói fürtös meggy BIOLÓGIAI NÖVÉNYVÉDELME
A meggy két legfőbb betegsége, a hajtáselhalásos virágmonília és a blumeriella, ezért célszerű alapszintű biológiai védekezést folytatni ellenük.
Ez a kezelés a Bio lemosó permetezéssel kezdődik, majd virázáskor TYRA+tej permetezéssel folytatódik. Virágzás után két Amazon permetezés következik, egymás után 2 héttel.
Erről a komplex kezelésről ITT tekinthet meg videót:
Ahol komolyabban fertőzött állományokról van szó, ott a TYRA-val történő őszi talajfertőtlenítés is kívánatos lehet, miután eltávolítottuk a virág és gyümölcsmúmiákat, illetve a blumeriellás leveleket.
Amikor blumeriella tüneteit észleljük, akkor érdemes egy próbaásással meggyőződni, hogy nem cserebogár pajorok nagyfokú gyökérrágása gyengíti le annyira a fát, hogy ez a betegség előretör. Amennyiben pajorok vanna a talajban, érdemes NEMATOP-al beöntözni a talajt a gyökérzónában.
Fagyzugos területeken gyakran előfordul, hogy lefagynak a virágok. Ahol a virágzás időszakában nem megy a hőmérséklet -3-4 fok alá, ott a FRIGOMAX megoldhatja a problémát.
A fekete levéltetűt egy biokertben maximum gyéríteni válhat szükségessé, de a fa egészségét normálisan nem veszélyezteti. A gyérítésre narancsolajos készítményt, például Boraquát használunk.
Mindenképpen telepítsünk (februártól-áprilisig) ragadozó atkákat, mert az egész fa egészségesebb lesz tőlük!
Újfehértói fürtös meggy ültetése
A fák- és cserjék ültetésénél ugyanazokat a szabályokat kell betartani:
Legfontosabb, hogy minél nagyobb ültetőgödröt ássunk, vagy fúrjunk nekik. Első két évben leginkább csak azt a gödröt fogják benőni a gyökerek, tehát a felvehető tápanyag- és víz mennyiségét a laza talaj térfogata határozza meg. Mivel a növények is annál nehezebben törik át gyökereikkel a talajt, minél kötöttebb, ezért, kötött talajokon akár 1 m3-es gödör sem lehet indokolatlan, míg homokon elég lehet egy 50×50 cm-es.
A gödröt rétegelve töltsük vissza.
Eltérő a hozzáadott anyagok összetétele laza, homokos, illetve kötött talajok esetén.
Homokos talajok
Itt legfontosabb a vízmegtartás javítása és a szervesanyag tartalom növelése, ilyenkor a gödör aljára Alginitet terítsünk szét, amely megköti a vizet, így a kiszáradás esélyét csökkenti.
Következő réteg olyan növényi hulladék, amely nem gyümölcsfákról, vagy cserjékről származik (ezek átvihetnének fertőzéseket). A gödör 1/3-át töltse ki ez és oltsuk be Agrinnal, vagy Algilbióval. Az első hatalmas mennyiségű tápanyagot termel, így segítve az eredést, utóbbi pedig a talaj biodiverzitását növeli.
Következő réteg szerves trágya, például Orgevit és Kelaterra granulált (ha tápanyaghiányos a talaj) legyen. Ebből fánként 2-3 kg szükséges, cserjéknél 50-dkg.
Erről ITT tekinthet meg videót:
Kötött talajok
Ebben az esteben elsődleges a lazítás, azaz a talaj levegőzésének megteremtése. Ehhez a szemcseméretet kell növelni, amelyet homokkal, kőporral, vagy perlittel történő keveréssel lehet elérni. A rétegezés itt is hasonló, de kimarad az Alginit, amely maga is agyagos, visszatemetésnél pedig kevert földet használunk.
Az ültetőgödör kiásásakor nagyon fontos figyelni a talajlakó kártevőket, közülük is a cserebogár pajorokat és a vetési bagolylepke lárváit, a mocskospajorokat. Ha egy gödörben 2, vagy annál több pajort találunk, akkor mindenképpen talajfertőtelenítést kell végezni. Cserebogaraknál NEMATOP, mocskos pajoroknál NEMASTAR készítménnyel, vagy őszi ületetéskor, vagy következő tavasszal.
A fák és bokrok gyökerét ültetéskor érdemes áztatással kezelni. Ehhez készítsünk egy akkora edénybe, amelybe be tudjuk mártani a gyökerét, vizes oldatot. Tegyünk bele Kelaterra liguidet, amely a kiegyensúlyozott tápanyagellátást biztosítja a mellékgyökerek kifejlődéséig.
Az oldat másik összetevője a Kitozán, amelynek egy speciális hatása, hogy segíti a talajban levő mikorhizza gombák kapcsolódását a gyökerekhez, ezáltal megnövelve a tápanyafelszívás felületét és beintegrálva a növényt, az adott ökoszisztémába.
10 liter oldathoz számoljunk 50 ml Kitozánt és 50 ml Kelaterra liquidet.
Erről ITT tekinthet meg videót:
Amennyiben nem beállt biokertünk van, élő-, humuszos talajjal, akkor adhatunk hozzá plusz mikohizza gombákat is.
Nagyon fontos, hogy az általunk kialakított teljes technológia egységben működik jól. Az ebben használt élő szervezetek működését megakadályozza minden sejtméreg. Ilyenek a növényvédőszerekben levő kemikáliák, különösen a réz. A legfontosabb mikorbiológiai készítményeink hatását teljesen lerontja minden más, mesterséges baktériumkeverék, ezért együttes használatukat nem javasoljuk!
RENDSZERBEN GONDOLKODUNK
Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.
Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.
A Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!








