Valmaine

Valmaine

1 590 Ft

Zárt fejet képező Római saláta.

45 készleten

Cikkszám: BioV-ROMAISALATA-RSsa25.

A Valmaine római saláta bio vetőmag folyamatosan növő, zárt fejet képező.

A külső levelei sötétzöldek, a belsők sárgák, zsengék, ropogósak.

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

Értékelje!

Valmaine római saláta bio vetőmag

A Valmaine római saláta bio vetőmag folyamatosan növő, zárt fejet képező római saláta.

A külső levelei sötétzöldek, a belsők sárgák, zsengék, ropogósak.

Lisztharmattal, rozsdával és vírusokkal szemben toleráns. Egész évben termeszthető.

Ősének az Európában és Ázsiában vadon előforduló keszegsalátát (L. seriola) tartják, melynek levelei árnyékmentes helyen nagyjából észak-déli irányban állnak (kompasznövény). Régen az ókori birodalmakban közismert zöldség volt. Ma Európa számos országában, délen és nyugaton és az USA-ban elterjedt. Hazánkban most ismerkedünk vele.

A Valmaine római saláta hozama jelentős, öntözve 0,8-1,0 kg-os fejeket is adhat (6-8 kg/m2). Halványítva (kötözve) rendkívül ízletes. Tápértéke is nagy. Bőségesen tartalmaz A-, B1-, B2- és C-vitamint, nikotinsavat. Különböző szerves savak, valamint kalcium, foszfor és vas is található benne.

Környezeti igény:

A fejes salátához hasonlóan kevésbé hőigényes zöldségnövény. Magjai már közvetlenül fagypont felett csírázásnak indulnak. Később 14-20 °C között fejlődik a legjobban. A nagy meleget a fejes salátánál jobban elviseli. A késő tavaszi vagy kora őszi fagyok nem tesznek kárt benne. Hirtelen hőmérsékleti változások közepette is töretlen a fejlődése.

A Valmaine római saláta vízigényes fajta. Ez magyarázható viszonylag rövid, elágazó gyökérzetével, illetve nagy zöldtömegével. A szárazságot nehezen viseli el, gyakori öntözést kíván. Az öntözővíz ne jusson az összekötözött levelek közé. A többszöri kis adagú öntözése hatásosabb, mint ha ritkábban, de nagy mennyiséggel locsolnánk.

Talajban nem válogatós, csak nedves legyen.

Rövid tenyészideje (60-80 nap a palántázás és szedés között) folytán jó elő- és utónövény. Helyrevetéssel vagy palántázással szaporítható.

A Valmaine római saláta legfontosabb munkája, a nevéből eredően a kötözés. A levelek teljes kifejlődése után a csúcshoz közel szorosan kössük össze, de a zsineg ne vágjon a levelekbe. Összekötözéssel kizárjuk a fényt, ezáltal etiolálódnak a belső levelek. Az összekötött, a kínai kelhez hasonló formát felvett fejeken is zárjuk ki az öntözővíz bejutási lehetőségét. 20-25 napos halványítás után megkezdhetjük a szedést.

Egyes fajták halványítás, azaz kötözés nélkül is termeszthetők, mert a külső levelek laza fejet képezve, maguktól árnyékolják a belsőket.A megszokott salátától eltérő alakulású. Hosszúkás, megnyúlt levelével félig vagy teljesen borult fejeket képez. Halványítás céljából leveleit kifejlődésük után összekötik, hogy feje ízletesebb legyen. Nálunk alig ismert, pedig méltán lehet kiskerti díszzöldségünk.

Vetés ideje palántaneveléshez: február első fele-március végéig

Vetés szabadföldbe: március első fele-április első feléig

Betakarítás ideje szabadföldön: április első felétől június végéig

Tartalom: kb. 0,5 g mag

Ezermagtömeg: 1,10 g

A Valmaine római saláta biológiai növényvédelme

A magokat nedves csávázással érdemes előcsíráztatni/csávázni Fitokondival.

Egy beállt biokertben általában nem kell védekezni a bakteriális és gombás betegségek ellen salátaféléknél.

A levélzöldségek fő károsítói a a meztelen csigák. Ellenük legegyszerűbben csapdázással tudunk védekezni, melyet az alábbi videó mutat be:

CSIGACSAPDÁK

Amikor azonban megjelennek és kezdenek elszaporodni a spanyol csigák (narancs-barna színű meztelencsigák), akkor már csak az indiai futókacsa, vagy Nemaslug készítmény hozhat megoldást.

Egyéb talajlakó rovarok is okozhatnak néha gondot a Valmaine római saláta gyökerében, ilyenek például a pajorok, drótférgek. Ellenük érdemes lehet a vetést megelőzően ARTIS-Pro rovarölő gombakészítményt használni.

A levéltetvek időszakosan okozhatnak problémát, de ellenük legfeljebb a WETCIT narancsolajos készítményünket használjuk extrém rajzás esetén, ami lisztharmat ellen is hatékony.

REINSAAT VETŐMAGOK

A ReinSaat KG-nál a vetőmagok biodinamikus gazdálkodásból származnak. A nemesítés kifejezetten az ellenállóképesség fokozását veszi célba.

Az általuk előállított vetőmagokból sokkal edzettebb, ellenállóbb növények nevelhetők, mint az egyéb nagyüzemi vetőmag előállító cégek magjaiból. A ReinSaat növényei a legalkalmasabbak kiskerti bio termesztésre.

A csírázóképességre saját, speciális előírásokat is használnak, a hatóságilag előírtakon felül, így ezeknek a vetőmagoknak az átlagosnál jobb a kelési aránya. Egészséges, ellenálló növényeket nevelhetünk belőlük.

Cégünk folyamatos szakmai kapcsolatban áll az előállító ReinSaat céggel és a vetőmag előállítást is nyomon követjük, ellátjuk márka képviseletüket.

Vetőmag visszafogásra ezek a legalkalmasabb növények!

RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!

Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.

Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.

Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.

Tanfolyamainkon pedig elsajátíthatja speciális biológiai növényvédelmi technológiáinkat.