Átalakuló klímánk
Azt gondolnánk, hogy mindenki észrevette az extrém hőséget, aszályt és, hogy az évszakok 3-4 hetes csúszásban vannak… de nem… A mai napig komment cunamit kapok a FB-on ha akár csak a szót is leírom, hogy klímaváltozás.
Sokan mondják, hogy évtizedekkel ezelőtt is volt ilyen meleg és aszály, hogy az éghajlatváltozás, csak egy összeesküvés elmélet és hogy ez egy természetes dolog a planétánkon.
Hát ez igaz, természetes, hogy a Föld ciklikus rendszerekben működik, egyszer lehűl, egyszer felmelegszik… csak a sebesség nem mindegy. A robbanás is az égés egy formája, csak gyorsabb.
Szóval, ha egyén szintjén képesek vagyunk érzékelni egy-két évtizedes időtávban a különbséget, az már nem normális…
Szörnyű, hogy gyerekeknek 37 fokban kell ülniük az oviban, suliban szeptemberben úgy, hogy a meteorológia még két hétig ugyanezt ígéri.
Az ország végérvényesen kettészakadt kertészeti szempontból. A Dunától keletre tényleg elindult a sivatagosodás, de a Dél-Dunántúl is veszélyben van.
A kettővel ezelőtti számban már írtam a sivatagi élményeimről és arról, hogy ott is van élet, csak más. Arról is írtam már, hogy évek óta sokan dolgozunk azon, hogy a változó klímára megfelelő biokertészeti megoldásokat találjunk.
Most elérkezett az idő, hogy az új termesztési időszakokhoz új növényeket, új vetési időket és új technológiákat javasoljunk.
Ahhoz, hogy ma Magyarországon hatékony kiskerti biotermesztést végezzünk mindenképpen kell öntözési lehetőség, árnyékolás és valamilyen takarás. Utóbbi lehet egy egyszerű fátyolfóliától a valpinin keresztül a profi üvegházig bármi.
Ha ezek megvannak, akkor viszont jól működő megoldásokat tudunk ajánlani.
A következő évem ennek a tudásnak az átadásáról szól majd.
Az első etap már megvolt most szombaton. Éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó biokerti gyümölcstermesztésről tartottam tanfolyamot. Ez a legnehezebb, mert a gyümölcsfák többsége képtelen olyan gyorsan alkalmazkodni, mint amilyen gyorsan változik a klíma.
Ez egy fizetős online tanfolyam volt, szeptember 12-én azonban Gyümölcs Nyílt Napunkon bárkinek adok információt a témában. Hamarosan Blogomban folytatom a dolgot, részleteiben kifejtve.
Most hétvégén szeptember 7-én szombaton a kiskerti bio zöldségtermesztés klímaváltozáshoz alkalmazkodó technológiáiról tartok hasonló konzultációs tanfolyamot. A tanfolyam 14-19 óráig tart zoom platformon élőben. A tananyagot előre megküldöm, amelynek most először része lesz az új vetési időket tartalmazó táblázat, amelyben minden ReinSaat faj és fajta jelenlegi hazai termesztési lehetőségeit (szabadföldi és fóliás is) megadom.
A tanfolyam nem rögzíthető, utólag nem elérhető. A részvételi díj nettó 20.000 Ft. Jelentkezni a biogyomber@gmail.com email címen lehet szombat estig.
Legközelebb télen lesz időm ilyen tanfolyamot tartani!
Konténeres gyümölcsfáink
Sokan vásároltak gyümölcsfát tőlünk az elmúlt években, a legtöbbet már konténeres formában. A szabadgyökerű gyümölcsfák hasonlóan jók és sokkal olcsóbbak, mégis sokan választják a drágább konténeres fákat.
Van-e ennek értelme? Nyújt-e előnyt, illetve megéri-e?
Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie!
Vannak olyan konténeres gyümölcsfáink, amelyek valami miatt annyira különlegesek, hogy mi sem tudjuk másképpen beszerezni. Ilyen például a datolyaszilva, pekándió, az oldalrügyön termő kisnövésű, bőtermő dió a Bonifác, a vargányával oltott gesztenye, vagy a pisztácia. Itt tehát azt kell eldönteni, hogy biztosan szeretnénk-e ilyen különlegességet?
Vannak olyanok is, amelyeket nem mi neveltünk és csak annyit tudnak a szabadgyökerűekhez képest, hogy előbb kezdenek teremni. Itt azt kell mérlegelni, hogy mennyire sietős, hogy szüretelni tudjunk róla. Akinek van ideje, nem sürgeti a természetet, az nyugodtan megveheti belőle az olcsóbb szabadgyökerűt.
A legtöbb konténeres fát azonban saját magam nevelem dunaharaszti telephelyünkön. Ezek a legjobb fajták és kizárólag a saját biológiai növényvédelmi technológiámmal kezelem őket, tehát ami a kezeim közül kerül ki, az tuti védhető biokerti körülmények között.
Mindegyik kicsit a „saját gyerekem” és igyekszem egyrészt megadni nekik mindent, másrészt felkészíteni a világ kihívásaira. Ezt úgy teszem, hogy a szokásosnál nagyobb konténerbe ültetem őket (így nem fognak „bonsai-á alakulni) és nem a legkönnyebb tőzegbe, hanem saját kerti talajba, amit komposzttal és trágyával keverek. (ezért olyan nehezek, hogy csak személyes átvétellen lehet elvinni őket). Ugyanilyen fontos, hogy lesüllyesztjük őket a talajba a konténerrel együtt, így nem fő meg a gyökerük a cserépben, mint más kertészetekben és úgy érzik, mintha végleges helyükre ültettük volna.
A környezeti kihívásokra úgy készítem fel őket, hogy egyrészt nincsenek túlöntözve és árnyékolva sem. Ezen felül, hogy egy Amazonos kezelésen és narancsolajos lemosón kívül csak akkor kapnak védelmet, ha megtámadja őket valami.
Tulajdonképpen a ReinSaat szelekciós módszereit alkalmazom a saját gyümölcsfáinknál: ami nem bírja, annak nincs helye a biokertekben…
Diófák metszése
Ebben a hőségben a fák és mi is szenvedünk, ennek ellenére el kellett kezdeni a diófák metszését. Az időjárás miatt idén szerintem október közepéig még kihúzható a szezon. Aki maga csinálja, az se várjon soká!
Fontos, hogy a diót csak akkor metsszük, ha muszáj. Ilyen a koronaalakítás, ha kisebbre akarjuk venni, hogy védhető legyen, vagy ha útban van egy-egy ág szomszédnak, napelemnek, háztetőnek, stb., illetve, ha beteg részeket kell levágnunk. Minden esetben fertőtlenítsük a „sebeket” szerves rezes permetezéssel (Cupromax 50 ml/10 liter)
Akinek segítségre van szüksége a metszésben és permetezésben, annak várjuk a jelentkezését a biogyomber@gmail.com email címen.
fotópályázat
Fotópályázatunk jelentkezési szakasza már lezárult, az izgalmas része azonban csak most kezdődik. Most kezd pontozni a zsűri és csak most indult be igazán a szavazás.
A résztvevők nagyon lelkesek és bár biokertészeti vásárlási utalványok is gazdára találnak, legvonzóbb a 6 fő számára elérhető exkluzív szakmai utazás a ReinSaat nemesítő központjába.
Ott már az egész ReinSaat csapat vár minket Reinhilddel együtt, aki a cég alapítója, tulajdonosa és szakmai vezetője. Európa egyik leghíresebb biodinamikus gazdálkodója.
Jómagam vezetem majd a túrát és igyekszem minden kérdésre válaszolni, mindent megmutatni.
Ezt ketten a szakmai zsűri döntése alapján nyerhetik meg, másik 4 fő pedig szavazatok alapján.
Két kategóriában hirdetünk nyerteseket. Az első a Termő Biokertek, ahol a veteményesek, gyümölcsösök vannak a fókuszban. A másik a Biodiverz Kertek, ahol pedig a fajok sokfélesége, a hasznos állatok, a virágok és természetes ökoszisztéma a központi téma.
Egyelőre Termő biokertek kategóriában magas pontszámmal fej-fej mellett halad Novák Mónika és Horváth Krisztina. Itt érdemes belehúzni és aktivizálni az ismerősöket, barátokat, mert a fotók szavazási lehetősége megosztható akár a FB-on is.
A Biodiverz kerteknél alacsonyabbak a pontszámok, kevésbé szoros a verseny. Itt most Rusz-Ajtony Eszter vezet, majd Papp Péter következik.
Csodálatos fotók érkeztek. A hatalmas, rendezett magaságyásos vidéki biokertektől, a mini „mindent is termő” városi kerteken keresztül, a buja permakultúrás csodákig. Érdemes megnézni, mert szívmelengető, hogy mennyien gondolkodnak és cselekednek így ma velünk együtt. Inspiráló és ötletadó mindenkinek. Nézzétek meg ITT és megköszönjük, ha szavaztok is!
https://woobox.com/6zxd2v/gallery
Összesen 307 pályamunka érkezett, eddig közel 10.000 ember szavazott és több, mint 50.000-en nézték meg a képeket. Ezek hatalmas számok, köszönjük!
Gyümölcs Nyílt nap
Ebben az évben még három Nyílt napot tervezünk. Az elsőt szeptember 12-én tartjuk. Most a konténeres, bogyós cserjék lesznek a központban, de lehet vásárolni konténeres gyümölcsfákat is és ezekről is szól majd előadás. A következőn már elsődlegesek lesznek a konténeres fák, az utolsót pedig már remélhetőleg hidegben tartjuk, mert az a szabadgyökerű gyümölcsfák napja lesz.
Most lehet majd válogatni a legnagyobb cserjekínálatunkban. Kifejezetten klímabarát növényeink lesznek, amelyekről előadást is tartok, hogy reálisabb legyen a választás. Nemcsak gyümölcstermesztésről beszélünk majd, hanem a száraz, forró nyaraknak ellenálló ökológiai sövényekről is.
Személyesen segítek megtervezni a szárazság-napfény és hőségtűrő biokerteket, amelyekhez növényeket is biztosítunk, illetve kollégáinknál akár a megépítést, segítséget is meg lehet rendelni.
Amazon ősszel
Egyre többen próbálják ki az Amazont, az általam kidolgozott technológiák szerint. Büszkén mondom, hogy ezzel párhuzamosan, robbanás-szerűen növekszik az AMAZON-rajongók száma. Szinte minden kertben, minden növényen bizonyít, mind a gombabetegségek ellen, mind növekedés és termésfokozás tekintetében.
Most azonban az első korlátozására szeretném felhívni a figyelmet. Az olyan gyümölcsfák és cserjék, amelyek lombhullatók és évente egyszer teremnek- Amazonos permetezését hagyjuk abba! Most már hagyjuk felkészülni őket a téli nyugalmi időszakra. Ha nagyon kell a gomba elleni védelem, akkor náluk már inkább a Cupromax szerves réz készítményt válasszuk!
Aminél viszont fokozzuk az Amazonos kezeléseket, azok az uborka, paradicsom és paprika! Ezeknek termés idejének meghosszabbításához, gombabetegségek elkerüléséhez, gyógyításához használjuk az Amazont, amellyel (ha védekezünk a kártevők ellen is!!!) akár a fagyokig termésben tarthatjuk őket.
Vannak olyan gyümölcsök is, amelyeknél csodákat érhetünk el az őszi Amazon kezeléssel. Ilyenek a folyton termő málna és szamóca. Ezeknél hajtás- és termésnövelésre, valamint botritis ellen használjuk.
Szamóca telepítésnél gyökér bemártásra és gombabetegségek ellen kiváló. Fontos információ, hogy jelenleg a hagyományos, egyszer termő szamócák telepítése zajlik, ezekből a biotermesztésben legjobb fajták kaphatók most nálunk. A folytontermőket tavasszal tartjuk, akkor kell majd keresni. Aki nagy mennyiségű és kiváló minőségű szamócát szeretne jövőre, annak a mostaniakat ajánlom, mert a folytontermő nem azt jelenti, hogy többet terem, csak elhúzza az év több szakaszára és a minősége egyenlőre nem éri el a csak tavasszal termőkét.
Az Amazonban levő melegkedvelő baktérium addig hat, amíg meg nem érkezik az első éjszakai fagy, ez pedig mindenhol máskor következik be. Leghosszabban a zárt termesztőberendezésekben használható. Fóliás őszi termesztésben minden zöldségféle zöldtömegének növelésére, a növekedés gyorsítására, gombabetegségek megelőzésére alkalmas. Olyannyira igaz a hőmérsékleti korlát, hogy szobanövényeknél egész évben használható!
Díszkertekben hatalmas sikere van, pedig leginkább csak szájról-szájra terjed, hiszen én a gyep-tuja ökosivatagoknak nem vagyok nagy barátja, de engedve a „népakaratnak” idén én is leteszteltem pár vegyszermentes díszkertben és elég durván helyretette az örökzöldeket és pázsitokat.
Tujaféléknél így beindította a belső alvórügyeket (nagyon sűrűek lettek ott is ahol előtte belülről száradtak és kopaszodtak):
Gyepnél a gombabetegségek megelőzésére, a fű erősítésére, száradásos foltok újraélesztésére használják nagy sikerrel.
Ezeket a fotókat én készítettem egy olyan pázsitról, aminek a bal oldalát fújtam csak Amazonnal:
Nagyon ritka, hogy egy hatékony permetszer olyan olcsó legyen, mint az Amazon (1 liter kész permetlé 60 Ft-ból jön ki!), én pedig rajta leszek, hogy ne is nagyon növekedjen az ára, hogy mindenkinek hozzáférhető maradjon.
Fontos, ezért újra szólok, hogy még a mi szerves réz készítményünk után is azonnal, szappanos vízzel mossuk át (fújjuk is ki, hogy a csövekből, szűrőből is kijöjjön!!!) a permetezőt, hogy utána ugyanabból permetezhessünk Amazont!
Nyár végi kártevők
Ilyenkor megy el a kedve a legtöbb biokertésznek a kedve az egésztől, amikor ellepik a kertet a poloskák és gyapottok bagolylepke.
Előző számunkban és a Blogomban már sokat írtam ezekről.
Most jó hírem, hogy minden biológiai védekezéshez szükséges termékünk rendelkezésre áll. A poloskák elleni NeemAzal, a Gyapottok bagolylepkék elleni DIPEL és pénteken érkezik nagy mennyiségű lepkehernyó elleni PETEFÜRKÉSZ, amikért péntek délután már el is lehet jönni!
Az őszi talajkezelésekhez használható élő készítmények viszont csak akkor érkeznek, amikor használni is lehet őket, az pedig csak a hőség időszak vége.
Tessék leállni a túlmozgással, mert hiába vesz most valaki fonalféreg készítményt akár lótücsök, cserebogárpajor, vagy meztelencsigák ellen, az két okból sem fog használni, egyrészt elpusztul a túl meleg talajban, másrészt ahol lehet kapni, annál már biztosan nem friss.
Érdemes már leállni a kétpettyes katicák és földi poszméh családok rendelésével, mert már nem fognak áttelelni.
Hogyan váltsuk ki az állati trágyákat?
Biotermesztésben nem használunk műtrágyákat, de nagy tápanyagigényű haszonnövényeinknek mindenképpen szükségük van extra nitrogénre és más tápanyagokra. Ezt eddig csak állati szervestrágyával tudtuk megadni nekik.
Most AgriN néven forgalomba hoztuk az egyik leggyorsabban szaporodó lebontó baktériumot. Cellulózt „eszik” és növekedéséhez a legkönnyebben felvehető nitrogénforrást használja. Ez egészen addig nem lenne különleges, amíg nem tudjuk, hogy képes a levegőből is megkötni a nitrogént. Ez ugyanis azt jelenti, hogy hatalmas mennyiségben állít elő olyan nitrogéntartalmú komposztot, mint amilyenek az állati-, vagy éppen a műtrágyák!
Hogyan lehetséges ez, mi ez a baktérium?
Ez a bacillus licheniformis, amely nem egy egyszerű talajbaktérium, hanem a kérődző állatok bendőjében működő lebontó baktérium. Tulajdonképpen ez végzi a szarvasmarhák, birkák és megannyi növényevő állat emésztésének első lépését. Ez a kulcsa a növényi anyagok feldolgozásának.
Mi pedig közvetlenül betelepítjük ezt a turbó bacit a komposztba…
Az AgriN képes bármilyen növényi hulladék gyors, szagmentes bontására-komposztálására. Akár 2 hónap alatt palántaföld minőségű komposztot állít elő. A képződő komposzt tápanyagtartalma a szerves trágyákkal egyenértékű.
Most végezzük a komposzt kísérletek második ütemét, amikor laboratóriumban vizsgáljuk a beltartalmát és a belevetett növények fejlődését.
Mire jó még az AgriN?
Zöldtrágya bedolgozásához, mert a frissen beforgatott növény bomlása során nem lép fel a pentozán hatás, azaz a bomlás nem fog elvenni nitrogént a fejlődő új növényektől.
Lebontja a gyepfilcet, ezáltal megszünteti a kórokozó gombák élőhelyét. Közben a légköri nitrogén megkötésével nagy mennyiségű természetes tápanyagot juttat a fűnek.
Vetőmag kísérletünk
Régóta hirdetem őszi termesztési kísérletünket, amelyben országszerte kihelyezünk biodinamikus és konvencionális vetőmagokat. Kíváncsiak vagyunk egyrészt, hogy földrajzilag hogyan működnek az új vetésidők, másrészt, hogy a biodinamikus és konvencionális fajták mit tudnak azonos biokerti körülmények között?…
Most van lehetőség utoljára jelentkezni a kísérletre, mert hétvégén kiválasztom a helyszíneket, jövő héten pedig küldjük a magokat és az információkat a résztvevőknek.
A szaktanacs@biokiskert. hu email címen várom továbbra is a jelentkezéseket.
Ökológiai gondolkodó
Szúnyogirtásról pár szó… újra
Tavaly már leírtam, mi a véleményem a szúnyogirtás hazai gyakorlatáról.
Továbbra is fenntartom, hogy legtöbb helyen vagy a hozzá nem értés, vagy a politika miatt nem végzik megfelelően a biológiai irtást.
Hozzáteszem, hogy igenis be kellene vonni a lakosságot, mert az emberek nem hülyék. Ha legalább felvilágosítanák őket, hogy milyen rövid ideig, milyen pangóvíz elég a szúnyoglárvák kikeléséhez és ezek például mik lehetnek, akkor lesz annyi eszük, hogy megelőzzék a bajt. Ha pedig a kezükbe adnák ingyenesen a szükséges szert, (ha igénylik) és megtanítanák a használatát, akkor lehet hogy hatékonyabb lenne az irtás. Az egyéb vízfelület tulajdonosokat (halastó, önkormányzati csatornák, stb.) pedig pont ugyanúgy lehetne szankcionálni, mint a parlagfű miatt a telektulajokat és gazdálkodókat.
A kémiai irtást pedig azonnal beszüntetni és nemcsak a természetes ökoszisztéma és hasznos élőlények védelmében, hanem a pénzkidobás és a lakosság mérgezése miatt is!!!
Ma már a szúnyogok nem pusztulnak el a használt mérgektől, így az önkormányzatok a mi adónkat dobják ki feleslegesen az ablakon. Aki úgy érzi, hogy a lakóhelyén kémiai szúnyogirtás után eltűnnek a szúnyogok, az szóljon!
Ennél jóval nagyobb baj, hogy a vegyszerrel kezelt szúnyogok úgy tűnik képesek ezeket a mérgeket bejuttatni szúráskor az emberbe. Egyre többen veszik észre ugyanis, hogy kémiai irtás után a szúnyogcsípések begyulladnak, feldagadnak, allergiás reakciót váltanak ki.
Mi így néztünk ki a Biokiskert udvarán az irtás utáni napon:
Egy-egy kémiai irtás után nem maradnak méhek, zengőlegyek, katicák, fátyolkák és a madarak is jóval kevesebben vannak.
Miért hagyjuk ezt?
Kertbaráti Üdvözlettel:
Székely Gyöngyvér