Barion Pixel
1202. BUDAPEST, LÁZÁR UTCA 48.
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow
atka
atka
atka
atka
previous arrow
next arrow

Termékeink vásárlása kizárólag webáruházunkon keresztül lehetséges!

Magazin hírlevél feliratkozás
2024/01/2
2024/01/1
2023/12/2
2023/12/1
2023/11/2
2023/11/1
2023/10/1
2023/09/2
2023/09/1
2023/08/1
2023/07/2
2023/07/1
2023/06/1
2023/05/1
2023/04/1
2023/04/02
2023/03/01
2023/02/2
2023/02/01
2023/01/2
2023/01/1
2022/12/2
2022/12/1
2022/11/1
2022/10/01
2022/09/2
2022/09/1
2022/08/01
2022/07/1
2022/06/2
2022/06/1
2022/05/1
2022/05/02
2022/04/2
2022/04/1
2022/03/03
2022/03/02
2022/03/01
2022/02/1
2022/01/1
202112/3
202112/2
202112/1
202110/2
202110/1
202109/3
202109/2
202109/1
202108/2
202108/1
Biokert Magazin

A gondozásában, Székely Gyöngyvér szakmai irányításával készült. 2024/01/2

Saláták

Már végére értem azoknak a fajoknak a fajtaismertetővel, amelyekből mindenképpen érdemes palántát nevelni jelen éghajlati körülményeink között.

Aki ezekre kíváncsi, annak ajánlom a Biokert magazin előző két számát, amelyeket bármikor, bárki elolvashat a Biokert magazin fül alatt a biokiskert.hu weboldalon.

Egy hatalmas csoporttal folytatnám, amelyekben mindenki el szokott veszni, viszont egész évben vethetők és szedhetők, szinte bárhol.

Ezek a saláták!

Most a kora tavasszal vethetőket veszem górcső alá:

A klasszikus fejes salátákat kedvelik legtöbben Magyarországon. Többségük csak a hűvösebb időszakokban termelhető és a nappalok hosszabbodása miatt tavasz végére általában megkeserednek és magszárat hoznak.

Érdemes jó korán vetni őket és meghálálják a takarást. Fóliasátorban most is lehet vetni őket, de ha szabadföldön csak rádobunk egy fátyolfóliát, akkor február végén megpróbálkozhatunk már velük.

Legkülönlegesebb a Merveille des Quatre Saisons, amely lilás és sok antociánt tartalmaz, ami egy nagyon egészséges vegyület. A nemesítés a melegtűrés-nyári termeszthetőség irányába halad az éghajlatváltozás miatt, ennek legújabb fajtája a Summer Time.

A jégsaláták világszinten a legnagyobb mennyiségben termelt salátafélék, amelyhez az amerikai gyorséttermek segítették hozzá. A csoportot Amerikában hozták létre a Batávia salátákból. Vastag, húsos, roppanós leveleik hűtőben sokáig elállnak és a szendvicseket nem vizesítik el.  Ezeket kizárólag temperált fóliasátorban, üvegházban lehet vetni ilyenkor.

A tépősaláták új kedvencek. Hatalmas a változatosság és hihetetlenül dekoratívak. Ők a kora tavaszi kertek üde színfoltjai. A szó legszorosabb értelmében, ugyanis formaviláguknál, már csak színeik ragyogóbbak és nagyon bírják a hideget. Persze fagyban egy fátyolfólia elkél, de ki fogják bírni, értük nem kell aggódni! Ide tartoznak a fodros (Lollo Bionda, Lollo Rossa,), a tölgylevél (Vittaly, Bijella, Piro, Red Salad Bowl, Rubinette, White Salad Bowl) és a kokárda (Catalogna, Cocarde, Till) típusok is.

Nekem ezek a kedvenceim, mert nagyon finomak, egészségesek, strapabírók és gyönyörűek.

Létrehoztam a webáruházban egy furcsa csoportot „saláta” néven. Ide az olyan különleges, nyersen fogyasztható levélzöldségeket tettem, amelyek más kategóriákba nem sorolhatók be. Közöttük vannak azonban a leghidegtűrőbb fajok, bár egy részük évelő, sőt akad gyógynövény is. Kora tavaszi vetésre a következők alkalmasak: Borbálafű, Ehető árvácska, rukkolák, zsázsák, madársaláták, Téli porcsin, Tengerparti Útifű és Turbolya.

Külön kasztot jelentenek az ún. ázsiai saláták. Ezek a káposzták rokonai és csak azért nevezik őket salátáknak, mert leveles zöldségek, amelyeket nyersen (is) fogyasztunk.

Két nagy csoportra oszlanak. Egyik bordáskeleké, amelyeket inkább sütni szoktak. Ide tartozik az egyre ismertebb Pak Choi, a nagytestvére a Bok Choi és csodaszép kishúga a Tatsoi. Mindegyiket érdemes kipróbálni. A Bok Choi a világ egyik leggyorsabban nővő zöldsége. Jó komposztban akár 6 hét alatt több, mint 2 kg-osra nő. A Tatsoi pedig kétségtelenül az egyik legdekoratívabb. Ma már milliónyi receptet találhatunk az interneten és amire jó a Pak Choi, azt a többiből is bátran ki lehet próbálni!

Másik nagy csoport a borsmutároké. Tulajdonképpen a klasszikus európai rukkola is ide tartozik, legismertebb ázsiai fajta pedig a Mizuna. Ezek mindegyike tartalmaz kis mértékben mustárolajat, ami kicsit csípős ízt ad nekik, mégis inkább nyersen fogyasztják ezeket. Vannak egészen enyhék, de nagyon erősek is, mint például a sokatmondó nevű Wasabino.

Léteznek nagy zöldtömeget nevelő, széles levelű, zöld típusok, mint például a Green in Snow, a Green Wave és a Namenia. Ezeknél sokkal dekoratívabbak a szeldelt levelű fajták, például a Golden Frills, vagy Golden Streak.

A piros(as) levelűek még értékesebbek, mert ezek ún. antociánokat is tartalmaznak. Ide tartoznak, a Purple Wave, a Red Giant, a Rouge Metis, a Ruby Streak, a legsötétebb Garnet Giant és a legújabb a Purple Mizuna.

Magaságyások első vetései

Nekem egyértelmű, hogy milyen zöldségek vethetők kora tavasszal a magaságyásokba, de sokan kérték tőlem, hogy azért írjam le, mert nekik segítség lenne.

Szóval most közkívánatra:

Minden zsázsa, rukkola, madársaláta, fejes– és tépősaláta, ázsiai saláta.

Hónapos retkek, Korai borsók, hagymák, karalábék, palántának az össze káposztaféle, petrezselyem, sárgarépa, hidegégövi spenótok, sóska.

Omega perlit mikrozöldnek és palántának

Különleges termékünk az Omega biokertészeti perlit. Ez nem egy hagyományos kertészeti perlit! Már átdolgoztuk olyan formára, amely a gomba kórokozóktól mentes mikrozöld és palántanevelés céljára kifejezetten alkalmas.

Nem is úgy néz ki, mint a hagyományos perlitek és nem is az a használat célja. Természetesen ez is lazítja a talajt és szellősen tartja a mikrozöldeket, de sokkal fontosabb, hogy véd a penészedés és a palántadőlés ellen. Persze ez nem növényvédő szer, de aki kipróbálta, az visszajár érte. A mostani készlet hamarosan kifogy, de hamarosan érkezik új. Érdemes most megrendelni a magaságyások tavaszi vetései alá, ahol ugyanúgy érdemes beforgatni, mint a plántaföldbe szoktuk.

Tyrával, vagy Trifenderrel keverve gyümölcsfák alá is használható olyan gombabetegségek visszaszorítására, mint a monília, tafrina, vagy blumeriella.

A helyes kijuttatásről nézzék meg ezt a kisfilmet:

VIDEO

 

Palántanevelés a Biokiskert technológiájával:

Sok időt töltök az utóbbi időben technológiai videók készítésével és nagyon megterhelnek.

Gyakran ér a vád, hogy komplex biológiai növényvédelmi technológiám olyan bonyolult, hogy egyszerű hobbikertészek számára nehezen érthető. A személyes tanfolyamaimat sem igen ajánlom kezdőknek.

Most lassan, de készülnek és ígérem, mire eljön a szezonja, addigra a legfontosabb lépésekről elkészül a közérthető, mégis részletes video.

Egyenlőre a paradicsom és paprika BIOpalánta neveléséről készültek el a videók, amelyet fogadjatok olyan szeretettel, mint amilyen szeretettel én készítettem őket:

 

VIDEO paradicsom BIOpalántanevelés

 

VIDEO paprika BIOpalántanevelés

 

Ragadozó atkáink

Továbbra is előrendelhetők ragadozó atkáink. Február közepén érkeznek, akkor mindenkit kiértesítünk, hogy jöhet értük, illetve aki úgy kérte, annak kiküldjük futárszolgálattal.

Egy filccsík egy növényre elegendő, illetve összeérő sövények- támrendszeri növények esetében 3 tövenként teszünk egyet. Ismételni nem szükséges, ha kénnel, vagy totális rovarölőkkel nem kezeljük a növényeket. Ez az egyik legolcsóbb növényvédelmi módszer, hiszen nincs 400 forint egy növény hosszútávú atkavédelme.

Mindenkinek, minden évelő növényre javaslom!

Fontos tudnivaló, hogy most lehet rendelni (a készlet erejéig, mert évente egyszer kapunk), megkapni viszont csak február közepén, amikor megfelelő lesz az időjárás. Hűtve adjuk és azonnal ki kell helyezni a növényre, mert 10 fok felett aktívvá válik és lemászik a szállításra szolgáló filccsíkról.

Érdemes a kihelyezést mindenkinek a lemosó permetezés utánra időzíteni, mert ugyan az általunk javasolt lemosó nem öli meg, de azért fürdeni biztosan nem szeretnek benne. Következő évben már elbújnak télre a megfelelő repedésekbe, szóval nem fogja zavarni őket, de kihelyezéskor a filccsíkon még sokkal védtelenebbek.

 Nézzék meg következő videónkat a kihelyezésükről:

VIDEO

Szolgálati közlemény:

Elindult a tavaszi szezon a rendelésekben. Ilyenkor nagyon pörögnek a dolgok és a közel 2000-féle magunk folyamatosan kifogy és töltjük fel a készleteket ahogy érkeznek a szállítmányok és rákerül a magyar címke. Mindenből lesz még, ami pedig a ReinSaatnál is kifogy, azt levesszük a webáruházból.

Hamarosan érkeznek bio dughagymák és vetőburgonyák is, de csak kis mennyiségben, idén limitáltan, mert drágák.

A vegyszermentes dughagymák jövő utáni héten érkeznek és bár igazoltan nincsenek felszívódó kémiai szerekkel csávázva, de a minőségükért ugyanúgy nem tudunk felelni, mint a többi vegyszermentes vetőmagért. Mindenképpen inkább a biodinamikus vetőmagok használatát és a vetőmag visszafogását javaslom, amiből lehet.

Karmen lilahagyma bio vetőmag

Gyümölcsöshöz legsürgősebb most a ragadozóatkák rendelése és a lemosó permetezéshez szükséges anyagok beszerzése.

Gyümölcsfa csemetéink továbbra is folyamatosan rendelhetők, de természetesen csak akkor adjuk oda, amikor már el is lehet ültetni.

Új szállítmány fákból és cserjékből is március elején várható.

Palántáinkat szokás szerint csak április második felétől adjuk át szabadföldi kiültetésre. Idén is a legjobb bevált és a legújabb ReinSaat fajtákból nevelünk majd paradicsomot, paprikát, padlizsánt és földicseresznyét biogazdaságban, bio minősítéssel.

 

Magbörzék:

Idén is jó néhány Magbörzére vagyok hivatalos, ahol –bár újdonságként idén már eladni is viszek a legnépszerűbb és legkülönlegesebb Biodinamikus vetőmagjainkból- elsődleges célom az ismeretterjesztés. Teljesen ingyen mindegyiken lehet tőlem szaktanácsot kérni biokertészeti és biológiai növényvédelmi kérdésekben is. Utóbbihoz fotót fogok kérni, ha valaki konkrét kérdéssel jön!

A következő alkalom:

Február 10. 10 órától a központi Kertbarát rendezvény a XVII ker. Pesti út 113. szám alatt.

Szeretettel várok mindenkit! A rendezvény teljesen ingyenes.

Kertészeti csoportok számára még vannak szabad időpontjaim. Megkeresni a gyongyver.szekely@biokiskert.hu email címen lehet.

 

Tanfolyamok partnereknek

Töretlenül megyek tovább nagy célom, a biokertészet elterjesztése felé. Tavaly Katona Edinával létrehoztuk az ország első teljesen biokertészeti és teljesen női vezetésű nagykereskedő cégét a Muchmore Kft-t.

Mostanra olyan népszerűségre tettünk szert, hogy jó néhány gazdabolt már regisztrált nálunk.

Olyanok is, akik maradnak a vegyszeres úton, de saját vásárlóik kikövetelik olyan biotermékek tartását, mint például az AMAZON, AGRIN, vagy éppen a TYRA.

Nagy örömömre azonban egyre többen vannak olyanok is, akik maguktól felismerték, hogy egy Bio-Boom felé tart a világ és teljes mellszélességgel velünk tartanak. Legjobban azonban nem a szándék hiányzik náluk, hanem a tudás. A biológiai növényvédelem, és a biokertészet külön szakma, külön ismeretekkel. Az ökológiai nem működik elavult szerekkel, vagy egyes vegyszerek kihelyettesítésével kevésbé mérgezővel. Aki ezt a magazint olvassa (és legnagyobb büszkeségemre lassan 10.000-en vagytok), az pontosan tudja, milyen összefüggésekkel dolgozunk.

A bio útján elinduló gazdabolti partnereinknek biztosítunk egy új rendszert, a Bioaktív boltok hálózatát, melyben mindenki másnál jobban megéri együtt dolgozniuk velünk. Nemcsak szuper termékeinket, de tudásunkat is átadjuk nekik. Jövő héten tartom eladóik számára az első ingyenes biológiai növényvédelmi tanfolyamot.

Hamarosan nemcsak a biokiskertnél találhatjátok meg a legfontosabb készítményeinket és biodinamikus vetőmagjaink jó részét, hanem a BIOAKTÍV partner gazdaboltoknál is.

 

Árutermelő bio- (és vegyszermentes) kertészeknek

Állandó probléma, hogy Magyarországon annyira sikerült szitokszóvá silányítani a BIO-t, hogy a valódi biokertészek egy része már nem is meri magát biokertésznek hívni, sokan inkább „vegyszermentesként” aposztrofálva magukat teszik a pultra a termékeiket. Én bátorítom őket, hogy minősíttessék magukat. Erre már két biominősítő szervezet is létezik, (a Biokontroll és a Biogarancia) ezért akinek nem tetszik az egyik, választhatja a másikat.

Miattuk nem kötöttem minősítő okirat meglétéhez a termelői regisztrációt a Muchmore Kft. nagykereskedelmi webáruházában. Mostantól ugyanis az árutermelő kertészeti vállalkozások komoly kedvezményekkel vásárolhatnak a legfontosabb biológiai növényvédelmi termékeinkből (nagy kiszerelésben is) és biodinamikus vetőmagjainkból, melyekhez természetesen bio igazolást adunk.

Jelenleg nagy kedvezménnyel termelőknek elérhetők:

Amazon, Tyra. AgriN, Kelaterra liquid és Terra,  AlgilBio, Alga K-plusz, Artis-Pro, Boroil, Lecitin, Kitozán, Urtica, Prosilicon és kétféle speciális biokertészeti perlit (a növényvédelmi kezelések kiegészítésére), végül pedig 200 féle ReinSaat biodinamikus vetőmag.

Február végéig adjuk a legmagasabb kedvezményt a muchmore.hu oldalon.

 

Tél végi metszéseink

 Nem tudjuk milyen lesz a tavaszi időjárás, de mi már felkészültünk a gyümölcsfák metszésére, lemosó permetezésére.

Nyugodtan lehet jelentkezni speciális ökológiai metszéseinkre a biogyomber@gmail.com email címen.

Ilyenkor egészségügyi metszéssel megpróbáljuk helyreállítani a beteg fák erejét, lemosó kezeléssel pedig minimalizálni a kártevők és kórokozók számát. Természetesen előtte diagnosztizáljuk a fákat és amelyik nem menthető azt megmondjuk.

A fiatal és egészséges fáknál pedig megfelelő koronaformát alakítunk ki, ahhoz, hogy hosszú és egészséges életük legyen.

Az esetek többségében akkor is segíteni tudunk, ha egy fa kezelhetetlen méretűre nőtt és szakszerűen vissza kell venni belőlük és egy stabil, biztonságos koronát kialakítani a helynek megfelelően.

Az általunk elvégzett lemosó permetezés után azonnal ki lehet tenni ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkokat.

 

Ökológiai gondolkodó

 

Különböző válságok után, most a háború rémképét lebegtetik előttünk. Legtöbben már kikapcsolták a médiát, hogy ne kapjanak több stresszt és általában jól is teszik.

Sajnos mi biokertészek nem sokat tudunk tenni a háború ellen, de a saját lelki békénkért igen… kertészkedjünk!

Saját tapasztalatból mondom, hogy az általam eddig biokertészkedéssel eltöltött majdnem 20 esztendő alatt sokaknak nyújtottam lelki támaszt, anélkül hogy tudtam volna róla. Nem volt ilyen szándékom, de követőtáborom jó része azért keletkezett, mert engem soha nem sikerült megingatnia senkinek azon az úton, amin a biokertészkedés felé haladok.

Kevés olyan dolgot tudok mondani, ami úgy megtartja a testi-lelki egészségünket és az öngondoskodás képességét, mint egy jól felépített biokert.

Nagymamám 100 évesen halt meg, de utolsó percig megtartotta szellemi frissességét. Vele nagyon sokat beszélgettem a második világháborús élményeiről, amiből volt neki rendesen. Értelmiségi magyar család voltak, akik Pesten éltek kisgyerekkel az idő tájt. Elmondta, hogy gyorsan eljött az idő, hogy aki csak tehette leköltözött vidéki rokonokhoz, ismerősökhöz. aki pedig nem, az a vidékről bejövő háztáji kofáktól szerezte be az élelmiszert. Nagypapám testvére Vácszentlászlón gazdálkodott, hozzá költöztek le és élték túl a háborút. Onnantól kezdve a pesti kertben is mindig volt zöldség…

Németországban, amikor már érezték, hogy nem fognak nyerni, bevetették a nagyvárosok közparkjait káposztával, stb.

Közösségi kert Berlinben ma:

Közösségi kert Berlinben 1943-ban

A Szovjetunióban az állandó friss zöldséghiányt úgy ellensúlyozták évtizedekig, hogy a Moszkva környéki dácsákon maguknak termesztették az emberek. Onnan származik például a Tchornij Prinz paradicsom.

Az élelmiszerbiztonság számomra nem azt jelenti, hogy éppen milyen csaló vegyszerhasználót kapnak el, hanem, hogy élelmiszerhiány esetén is képesek legyünk megtermelni annyi friss zöldséget, amivel egy alapszintű vitaminellátást biztosítani tudunk magunknak.

Ne a válságokon gondolkodjunk, legyen az Covid- gazdasági-, klíma-, vagy éppen háború, hanem azon, hogy teszünk-e valamit a fenntartható öngondoskodásért és az ökoszisztémáért a saját kertünkben?!

Szépek a díszkertek, de egy-két dekoratív zöldségágyás ott is elfér…

 

Kertbaráti üdvözlettel:

Székely Gyöngyvér