Catalogna

Catalogna

1 590 Ft

Dekoratív, élénkzöld, szeldelt levelű tépősaláta.

55 készleten

Cikkszám: BioV-TEPOSALATA-RSsa33.

A Catalogna tépősaláta bio vetőmag nagyon gyorsan növő fajta.

Hosszú, pitypangéhoz hasonló, zsenge levelei igen ropogósak.

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

Értékelje!

Catalogna tépősaláta bio vetőmag

A Catalogna tépősaláta bio vetőmag nagyon gyorsan növő tépősaláta. Hosszú, pitypangéhoz hasonló, zsenge, ropogós levelei vannak.

Egész évben termeszthető, nem magzik fel.

Nálunk nem ismert különlegesség. Nagy, húsos tőlevelei nem borulnak össze, fejet nem képeznek. 60-100 cm hosszú szárán elhelyezkedő sárgászöld vagy pirosas-zöld levelei karácsonyfaszerűen helyezkednek el, és kitűnő ízű salátát adnak.

A Catalogna bio tépősaláta  a nyár igazi, hasznos, kiskerti díszzöldsége. Nagy előnye, hogy igénytelen, és bármely időszakban egyszerűen termeszthető.

A tépősaláta termesztése több ezer évre nyúlik vissza, hazánk kivételével Európa nagy részén régóta kedvelik.

A levelek konzisztenciája a nyári salátákra jellemzően kissé durva és vastag, a levélerek erősek, de ropogósak, zsengék. Fontos jellemzője, hogy sem a levél, sem a levélér nem keserű, még idősebb korban sem. Alulról felfelé, a szár növekedésével együtt folyamatosan szedhetők a levelei, nem befolyásolva a fejlődését. A levelek a szárat egyenletesen körbefogják és szinte teljesen beborítják.

Környezeti igény:

A bio Catalogna tépősaláta alacsony hőigényű. A tépősaláta viszont jóval nagyobb hőmérsékleti határok között termeszthető. A hűvös, kora tavasztól kezdve a meleg nyárig, majd ismét a hűvösebb őszig folyamatosan ad termést. Igaz, nyáron magszárba szökik, de ekkor is változatlan minőségben szedhetők a levelei. A magok már 1-2 °C-os hőmérsékleten csírázásnak indulnak, és palántái jól fejlődnek alacsony hőmérsékleten.

Közepes fényigénye miatt valamennyi termesztési móddal (hajtatás, szabad földi termesztés) előállítható. Fényszegény téli hónapokban lassabban nő, később a fény és a meleg hatására igen felgyorsul a növekedése. Félárnyékba is ültethető, ott sem lesz keserű ízű a levele.

A bio Catalogna tépősaláta közepes vízellátást igényel, erőteljesebb gyökérzete miatt nem érzékeny annyira az időszakos vízhiányra, mint a fejes vagy a kötözősaláta. Tavasszal és ősszel ritkán, nyáron azonban többször szorulhat öntözésre. A mélyre vetettek az erős, mélyre hatoló gyökérzetük miatt jobban tűrik a vízhiányt, mint a palántázottak.

A talaj iránt nem igényes, a gyengébb minőségű talajokon is eredményesen termeszthető. Könnyű, laza, humuszban gazdag talajok az ideálisak számára.

Februártól – kezdetben fóliába, üvegházba téve – egész őszig folyamatosan vethetjük, az igényeknek megfelelően, illetve a kertben felszabaduló hely arányában. Főnövénynek, elő- és utónövénynek egyformán megfelel.

40-50 cm-es sortávolságon belül az egyes töveket 30-40 cm-re helyezzük el egymástól, ennél sűrűbb állomány esetén már metélősalátát kapunk.

A bio Catalogna tépősaláta tetszetős színű és alakú levelei hidegtálak, körítések díszítésén kívül önmagában is kiválóan megfelelnek salátának. Nagy előnye, hogy jó minőséget, keseredésmentes ízét egész tenyészideje alatt megtartja. Dél- és Nyugat-Európában nemcsak salátaként ismerik, hanem a levelekből finom főzeléket is készítenek.

Magas ásványi só- és vitamintartalma miatt Európa nagy részén egész évben fogyasztják. Nagyobb áruházak hűtőpultjain az év bármely szakában megtalálható feldarabolt, tasakolt formában. Értékét növeli, hogy a fejes salátával szemben nem hajlamos a káros nitritek felhalmozására.

Vetés ideje palántaneveléshez: február első fele-március végéig

Vetés szabadföldbe: március első fele-július végéig

Betakarítás ideje szabadföldön: április első felétől október végéig

Tartalom: kb. 5 m2-re mag

Ezermagtömeg: 1,08 g

A Catalogna tépősaláta BIO NÖVÉNYVÉDELME

A magokat nedves csávázással érdemes előcsíráztatni/csávázni Fitokondival.

Ennél a fajtánál egy beállt biokertben  nem kell védekezni a bakteriális és gombás betegségek ellen.

A levélzöldségek fő károsítói a a meztelen csigák. Ellenük legegyszerűbben csapdázással tudunk védekezni, melyet az alábbi videó mutat be:

CSIGACSAPDÁK

Egyéb talajlakó rovarok is okozhatnak néha gondot, ilyenek például a pajorok, drótférgek. Ellenük érdemes lehet a vetést megelőzően ARTIS Pro rovarölő gombakészítményt használni.

A levéltetvek időszakosan okozhatnak problémát, de ellenük legfeljebb a Boroil narancsolajos készítményünket használjuk.

Vigyázzunk azonban, mert az előírásnál töményebben, vagy nem esti órákban használva képes perzselni!

ReinSaat vetőmagok

A ReinSaat KG-nál a vetőmagok biodinamikus gazdálkodásból származnak. A nemesítés kifejezetten az ellenállóképesség fokozását veszi célba.

Az általuk előállított vetőmagokból sokkal edzettebb, ellenállóbb növények nevelhetők, mint az egyéb nagyüzemi vetőmag előállító cégek magjaiból. A ReinSaat növényei a legalkalmasabbak kiskerti bio termesztésre.

A csírázóképességre saját, speciális előírásokat is használnak, a hatóságilag előírtakon felül, így ezeknek a vetőmagoknak az átlagosnál jobb a kelési aránya. Egészséges, ellenálló növényeket nevelhetünk belőlük.

Cégünk folyamatos szakmai kapcsolatban áll az előállító ReinSaat céggel és a vetőmag előállítást is nyomon követjük, ellátjuk márka képviseletüket.

Vetőmag visszafogásra ezek a legalkalmasabb növények!

RENDSZERBEN GONDOLKODUNK!

Termékeink egy egységes, jól átgondolt és kipróbált rendszer részei, melynek alapja a biológiai növényvédelem.

Webáruházunk csak olyan növényeket forgalmaz, amely alkalmasak biotermesztésre. Minden nálunk kapható növényhez biztosítjuk a vegyszermentes, korszerű védelem lehetőségét, igyekszünk minden olyan eszközt, készítményt forgalmazni, amely segítségükre lehet egy ökológiailag fenntartható kert működtetéséhez.

Biokert Magazinban az éppen aktuális, szezonális teendőket, ajánlott módszereket ismertetjük, ha szeretne értesülni a friss írások megjelenéséről, iratkozzon fel rá!
FaceBook oldalunkon lévő tematikus BioKiskert Csoport-ban kiskerti zöldség és gyümölcsfajtákról, azok művelési és bio védekezési módszereiről osztjuk meg egymással a tapasztalatainkat.